Jak dojechać z Krakowa do kopalni soli w Wieliczce?
Praktyczny poradnik

09.11.2022

Zastanawiasz się jak dotrzeć z Krakowa do Wieliczki? Nie martw się! Skrupulatnie opisaliśmy każdą opcję, by ułatwić Ci planowanie podróży.

To co, zaczynamy? :)


Wizyta w Wieliczce - świetny pomysł!

Wizyta w tym magicznym miejscu powinna być obowiązkowym punktem programu dla każdego turysty zwiedzającego nasz piękny region.

Dlaczego?

Kopalnia soli "Wieliczka" jest bogatym podziemnym światem o ogromnej wartości zarówno historycznej, jak i przemysłowej. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO daje szansę odkrycia niezwykłej krainy unikatowej w skali całego globu.

kopalnia-wieliczka-korytarz

Zakochaj się w tajemniczych ścieżkach kopalni!

Na szęście dotarcie z Krakowa do Wieliczki jest całkiem proste, a z naszym przewodnikiem nie będzie stanowiło dla Ciebie żadengo wyzwania.

Poniżej opisaliśmy kilka możliwości - do Ciebie należy już tylko wybór sposobu, który najbardziej Ci odpowiada, i zarezerwowanie sobie dnia na poznanie tej wyjątkowej atrakcji.

Na co czekasz? W drogę! :)


Jak daleko jest z Krakowa do kopalni soli w Wieliczce?

Kopalnia Soli "Wieliczka" składa się z sieci podziemnych korytarzy długich na ponad 300 kilometrów! Znajdują się one na dziewięciu poziomach rozpiętych na głębokości od 64 aż do 327 metrów pod ziemią. Początki eksploatacji samoistnych wypływów solanki w regionie datuje się nawet na 3 tysiące lat przed naszą erą, ale historia samej kopalni sięga XIII wieku.

Kopalnia soli w Wieliczce znajduje się 16 kilometrów na południowy wschód od Krakowa.

krakow-wieliczka-mapa

Naprawdę warto zrobić sobie wycieczkę do Wieliczki podczas wizyty w Mieście Królów – dojazd nie jest kłopotliwy, a zwiedzanie kopalni wynagradza wszystkie ewentualne niedogodności!

Jak już wspomnieliśmy, opcji jest kilka – poniżej przedstawiamy te najbardziej wygodne i popularne. Przy wyborze kieruj się swoim budżetem, umiejętnością poruszania się w nieznanym terenie i wygodą. Od Ciebie zależy, czym dostaniesz się na miejsce – my omówimy dziś pociąg, autobus oraz zorganizowane wycieczki, które całkowicie eliminują problem dojazdu.


Pociąg z Krakowa do Wieliczki

Jeśli lubisz podziwiać malownicze widoki za oknem, pociąg będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Żeby dotrzeć do kopalni pociągiem, najpierw musisz wybrać się na Dworzec Główny w centrum Krakowa i wsiąść do pociągu lokalnego przewoźnika - Kolei Małopolskich.

pociag-krakow-wieliczka

Pociąg może okazać się świetną opcją!

Pociągi Kolei Małopolskich są pomalowane na niebiesko-pomarańczowo i oznaczono je skrótowcami KMŁ lub KMAL. Przy kasie upewnij się, że kupujesz bilet na przejazd pociągiem odpowiedniego przewoźnika! 

Zazwyczaj jeżdżą raz na pół godziny i dojazd do stacji, która Cię interesuje (Wieliczka Rynek-Kopalnia) zajmuje im około 20 minut. Dystans ze stacji do kopalni to niewiele ponad 500 metrów i bez żadnych przeszkód można pokonać go pieszo - poniżej znajdziesz mapkę z zaznaczoną najwygodniejszą trasą do szybu Daniłowicz.

wieliczka-trasa-pieszo

Trasa ze stacji PKP Wieliczka Rynek-Kopalnia do kopalni soli "Wieliczka"

Ile kosztuje bilet z Krakowa do Wieliczki?

Bilet Kolei Małopolskich ważny 2 godziny kosztuje 4zł 50gr. Jest też opcja zakupu biletu zintegrowanego, ważnego 70 minut i obowiązującego zarówno na przejazdy Kolejami Małopolskimi jak i pojazdami krakowskiego MPK (autobusami i tramwajami) - cena tego biletu to 7zł 00gr.

Gdzie kupić bilet?

Bilety dostępne są zarówno w automatach biletowych znajdujących się na terenie dworca, jak i w tradycyjnych okienkach kas.

Podsumowanie:

  • skąd jechać? - stacja Dworzec Główny w Krakowie
  • cena biletu: 4,50zł 
  • czas podróży: ok. 20-30 minut
  • dystans ze stacji do kopalni: 10 minut pieszo

Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić tutaj.


Autobus z Krakowa do Wieliczki

Dobrą alternatywą dla pociągu jest miejski autobus.

autobus-do-wieliczki

Skąd jeżdżą autobusy do Wieliczki?

Najwygodniejsze, bezprzesiadkowe połączenie z centrum Krakowa do kopalni to linia nr 304, która zatrzymuje się między innymi przy przystankach Dworzec Główny Zachód, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów czy Muzeum Narodowe.

Aktualne rozkłady jazdy dla tej linii znajdziesz tu.

Linia jeździ zazwyczaj co 10 minut w dni powszednie i co 20 minut w weekendy. Dojazd z centrum Krakowa do kopalni soli zajmuje około 30-35 minut.

Ile kosztuje bilet autobusowy z Krakowa do Wieliczki?

Kopalnia soli znajduje się poza granicami miasta Krakowa, więc konieczny będzie zakup biletu aglomeracyjnego (takiego, który obejmuje zarówno I, jak i II strefę). 

Koszt takiego biletu wynosi 6zł (bilet ulgowy - połowę ceny regularnej).

Gdzie wysiąść?

Przystanek autobusowy nazywa się Wieliczka Kopalnia Soli. Stamtąd przejdź ulicą Dembowskiego i skręć w lewo w ulicę Daniłowicza, którą dotrzesz bezpośrednio do wejścia do kopalni.

krakow_autobus_do_wieliczki

Pamiętaj o skasowaniu biletu!


Krótkie podsumowanie:

  • linia nr 304
  • pierwszy przystanek: Dworzec Główny Zachód
  • docelowy przystanek: Wieliczka Kopalnia Soli
  • cena: 6zł (bilet na strefy I+II)
  • czas podróży: ok. 30-35 minut
  • dojście przystanku do kopalni: ok. 5 minut pieszo

krakow-wieliczka-autobus

Trasa z przystanku do kopalni 


Podróżujesz samochodem?

Jeśli chcesz dojechać z Krakowa do Wieliczki swoim autem, przydatna będzie dla Ciebie informacja o parkingach w okolicy kopalni. Znajdziesz trzy: dwa przy ulicy Dembowskiego i jeden przy Daniłowicza.

kopalnia_soli_wieliczka

Oferty specjalne

 

 

Kiedy odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce?

Już wiesz, dlaczego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Ale kiedy jest na to najbardziej optymalna pora?

Pomiędzy 1 kwietnia i 31 października kopalnia jest czynna dla zwiedzających w godzinach 7:30-19:30. W okresie od listopada do marca godziny zmieniają się na 8:00-17:00 - wtedy to ostatnia grupa rozpoczyna swoją wędrówkę po kopalni.

Jeśli planujesz wycieczkę w dzień świąteczny (np. 25 grudnia, 1 stycznia czy w Wielkanoc), upewnij się najpierw, że zwiedzanie będzie możliwe - przez kilka dni w roku kopalnia jest zamknięta.

wejscie-szyb-danilowicza

Wejście do kopalni - szyb Daniłowicza


Jaki jest najlepszy sposób na dojazd z Krakowa do Wieliczki?

Poznałeś już wady i zalety kilku różnych rozwiązań. Przy wyborze kieruj się swoimi możliwościami, potrzebami i oczekiwaniami.

Dla każdego z nas coś innego może okazać się priorytetem - dla jednych ważniejsza będzie przystępna cena biletu, a dla innych - wąskie grono swoich towarzyszy podróży w samochodzie.  

wieliczka-kaplica


Podsumowanie dostępnych opcji

Jeśli chcesz oszczędzić - wybierz autobus lub pociąg

Podróżujesz z większą grupą, chcecie wydać jak najmniej i zachować możliwie największy komfort jazdy? Zdecyduj się na pociąg.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik ułatwi Ci podjęcie decyzji. Nie zapomnij o kupnie biletów na zwiedzanie Kopalni Soli!

Udanej wycieczki! :)

5
5 (1)

Komentarze

Ewa
5
2023.01.07 02:01
Dzięki za przydatne informacje, konkretnie i na temat.

Dodaj komentarz

CAPTCHA

To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.
S