Jak dojechać z Krakowa do Auschwitz-Birkenau?
Praktyczny poradnik

09.11.2022

Skoro czytasz ten artykuł, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się, jak dostać się z Krakowa do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

Postaramy się przedstawić Ci możliwe rozwiązania w możliwie najbardziej przejrzysty sposób, by ułatwić Twoją podróż. Po zapoznaniu się z poniższymi informacjami będziesz w stanie podjąć decyzję na podstawie swoich potrzeb i preferencji.

dojazd-do-auschwitz


Jak daleko jest z Krakowa do Auschwitz?

Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau znajduje się w Oświęcimiu - mieście oddalonym od Krakowa o około 66 kilometrów na zachód. Auschwitz jest niemiecką nazwą miasta i zarazem częścią nazwy osławionego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który powstał tam w latach 40. XX wieku.

Obecnie brama wjazdowa do obozu z charakterystycznym szyldem "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym") znajduje się około 2,5 kilometra od centrum Oświęcimia.

krakow-auschwitz-mapa


Autobusy z Krakowa do Auschwitz-Birkenau

Jedną z możliwości dotarcia na teren Miejsca Pamięci jest dojazd autobusem. Przystanek w Oświęcimiu jest względnie blisko muzeum - pieszo pozostaje do pokonania około 10 minut. Połączenia do Oświęcimia/Auschwitz odjeżdżają z dworca MDA (Małopolskiego Dworca Autobusowego) przy ulicy Bosackiej; bezpośrednio za kolejowym Dworcem Głównym. 

Krótkie podsumowanie:

 • odjazd z: dworzec autobusowy MDA (ul. Bosacka 18) 
 • cena: 16-20zł za bilet w jedną stronę
 • czas podróży: 60-120 minut
 • dystans do pokonania z przystanku do Miejsca Pamięci: około 10 minut pieszo
 • przydatny link: rozkład jazdy

Bilety można kupić w kasach na dworcu MDA w dniu wyjazdu. Kierowcy niektórych przewoźników sprzedają bilety także w swoich pojazdach. Cena może wahać się od 16 do 20 złotych. 

Prywatni przewoźnicy kursujący na tej trasie to G.T. Trans, Lajkonik, Marek Lewański oraz Przewóz Osób JS. Ich autobusy kursują w krótkich (20-40 minutowych) interwałach.

Na tabeli rozkładów jazdy w budynku dworca możesz zobaczyć też autobusy PKS, ale miej na uwadze, że jeżdżą one z dużo mniejszą częstotliwością niż prywatne busy.

Możesz też kupić bilet na autobus, który zawiezie Cię bezpośrednio pod wejście do Auschwitz - kliknij tutaj, by zarezerwować przejazd do Oświecimia i tutaj, aby zarezerwować bilet powrotny do Krakowa!

dojazd-z-krakowa-do-auschwitz-autobus

Budynek dworca MDA

Po podróży trwającej około 90-120 minut wysiądziesz na jednym z trzech przystanków w pobliżu Auschwitz: Muzeum Auschwitz (najbliżej Miejsca Pamięci; miej na uwadze, że dojeżdża tam tylko Lajkonik), Więźniów Oświęcimia (kilka minut pieszo od wejścia) lub Oświęcim Lodowisko (znajdującym się najdalej od obozu, bo aż około 5 kilometrów). 


Pociąg z Krakowa do Auschwitz

Jeśli przemawia do Ciebie wygoda, z jaką wiąże się podróż pociągiem, z Dworca Głównego w Krakowie do stacji PKP w Oświęcimiu dojedziesz w około 1 godzinę i 40 minut. Częstotliwość połączeń to mniej więcej jedno na 1-2 godziny.

 • odjazd z: Dworca Głównego w Krakowie
 • cena: 12,50zł (bilet normalny w jedną stronę)
 • czas podróży: ok. 100 minut
 • dystans do pokonania ze stacji do Miejsca Pamięci: około 20-30 minut pieszo (lub 5-10 autobusem)

Tutaj sprawdzisz rozkład jazdy.

krakow-auschwitz-dworzec-glowny

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 12,50zł i można go kupić w kasach biletowych lub przez Internet.

Docelowa stacja - Oświęcim - znajduje się około 2km od Auschwitz. Ten dystans możesz pokonać pieszo (co zajmie Ci prawdopodobnie około 25 minut) lub skorzystać z komunikacji miejskiej w Oświęcimiu. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, znajdź na rozkładzie jazdy linię, która zatrzymuje się przy przystanku Muzeum. Cena biletu normalnego to 2,70zł, a ulgowego - 1,70zł.

stacja-pkp-oswiecim-auschwitz

Trasa ze stacji PKP w Oświęcimiu do Auschwitz 

 

Kiedy odwiedzić Auschwitz?

Kiedy już zdecydujesz się na środek transportu, upewnij się, że muzeum będzie czynne w planowany przez Ciebie dzień wizyty. Wystawy otwarte są 7 dni w tygodniu z kilkoma wyjątkami: 1 stycznia, pierwszego dnia Wielkanocy, 25 grudnia oraz poszczególnych dni (lub godzin), podczas których muzeum zamykane jest dla oficjalnych delegacji dyplomatycznych - warto sprawdzić, czy Twoje plany nie kolidują z jednym z tych wydarzeń i dat!

Godziny otwarcia muzeum to odpowiednio:

 • w grudniu: 8:00-14:00
 • w listopadzie i styczniu: 8:00-15:00
 • w lutym: 8:00-16:00
 • w marcu i październiku: 8:00-17:00
 • w kwietniu, maju i wrześniu: 8:00-18:00
 • w czerwcu, lipcu i sierpniu: 8:00-19:00

Podany powyżej czas zamknięcia to godzina, o której wpuszczana jest ostatnia grupa (ma ona 1,5 godziny na zwiedzanie). 

jak-dostac-sie-z-krakowa-do-oswiecimia


Co jest najlepszą opcją?

 • jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów - wybierz autobus z Krakowa do Auschwitz
 • jeśli chcesz podróżować niewielkim kosztem, ale w bardziej komfortowych warunkach - pociąg będzie optymalnym wyjściem
 • jeśli chcesz udać się do Aushwitz wygodnym busem i zwiedzać z książeczką, sprawdź naszą ofertę.
 • jeśli cenisz sobie prywatność i wygodę, sugerujemy wybrać wycieczkę z prywatnym transportem.

Mamy nadzieję, że za pomocą tego krótkiego przewodnika w rzetelny sposób przekazaliśmy Ci wszystkie niezbędne informacje.

Życzymy niezapomnianych wrażeń i refleksji.

0
0 (0)
S