10 Magicznych Miejsc w Krakowie,
o których nie miałeś pojęcia!

09.11.2022

Odwiedziłeś majestatyczny zamek na Wawelu, widziałeś smoka ziejącego ogniem, odpędzałeś się od gołębi na Rynku Głównym i przechadzałeś się urokliwymi uliczkami żydowskiego Kazimierza… 

10-magicznych-miejsc-okladka

Myślisz, że widziałeś już wszystko? Niekoniecznie!

Oczywiście zachęcam do odwiedzenia i odkrycia wszystkich pięknych krajobrazów Krakowa - również tych znanych przez wszystkich - ale ten artykuł jest zaproszeniem do poszukania nieco głebiej.

Kraków jest skarbnicą niezwykłych miejsc i chcę się nimi z tobą podzielić.

Przygotowałam listę 10 miejsc, które nie są aż tak przepełnione turystami jak najbardziej znane atrakcje Krakowa, ale które zdecydowanie warto odwiedzić!

Mam nadzieję, że niektóre z nich znajdą się w twoim planie wycieczki po mieście.

Nie pożałujesz!

1. Kopiec Kościuszki

10-magicznych-miejsc-pilsudski
Kopiec Kościuszki w słoneczny dzień

W Krakowie znajduje się kilka kopców, a Kopiec Kościuszki należy do tych mniej popularnych i obleganych przez turystów (do bardziej znanych należy Kopiec Kraka, który odwiedza mnóstwo ludzi i który też warto zobaczyć).

Kopiec Kościuszki jest najwyższym i największym z krakowskich kopców, więc jeśli uda się pogoda, będziesz miał szansę zobaczyć całe miasto z góry!

Położony daleko od miejskiego szumu, w cichym Lesie Wolskim, Kopiec Kościuszki pozwoli ci uciec od codzienności i połączyć z naturą.

Wycieczka jest nieco wymagająca, więc weź mapę i bardzo wygodne buty!

2. Zakrzówek

10-magicznych-miejsc-zakrzowek
Czy nie wygląda jak raj?

Jeśli wskoczysz w tramwaj kierujący się w stronę Dębników, to w kilka minut odkryjesz przepiękną krakowską Chorwację - Zakrzówek.

Ten dawny kamieniołom zachwyca turkusową wodą i pięknymi widokami, ale jest też świetnym miejscem dla maniaków nurkowania.

Kto by pomyślał?

Miasto i właściciele prywatni toczą walkę o Zakrzówek od wielu lat, ale to, że to miejsce stanie się łatwo dostępne dla turystów i odwiedzających, to tylko kwestia czasu. Obecnie Zakrzówek jest własnością prywatną i ze względów bezpieczeństwa nie jest całkiem otwarty. Chociaż codziennie pojawiają się nowe otwory w ogrodzeniu - znaki odwiedzających.

Ogrodzenie nie jest tam bez powodu - zdarzały się tragiczne wypadki, kiedy bezmyślni odwiedzający spadli ze skały. Jeśli więc chcesz odwiedzić to miejsce, bądź bardzo ostrożny, szczególnie uważaj na dzieci!

3. Skałki Twardowskiego

10-magicznych-miejsc-skałki

Zaraz obok Zakrzówka można znależć piękne skały pokryte zielenią. Odwiedzane przez mieszkanców (głównie studentów, zaraz obok znajduje się Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego), Skałki stały się miejscem spotkań i odpoczynku, gdzie można zaczerpnąć świeżego powietrza.

Jeśli chcesz uciec od miejskiego zamieszania bez opuszczania miasta, to zdecydowanie wybór dla ciebie!

4. Cmentarz Rakowicki

10-magicznych-miejsc-cmentarz

Jeśli chcesz porozmyślać i zastanowić się nad życiem, odwiedź miejsce w samym centrum miasta i przy okazji miej szansę podziwiać piękne rzeźby i pomniki. Do tego zachęca Cmentarz Rakowicki.

Powstał w XIX wieku (pierwszy pogrzeb odbył się w 1803 roku). Są tam pochowani zarówno zwykli mieszkańcy Krakowa jak i ludzie, którzy odznaczyli się w historii, polityce czy kulturze - możesz tu oddać hołd malarzowi Janowi Matejko, muzykowi Markowi Grechucie, poetce Wisławie Szymborskiej oraz wielu innym.

Niektóre pomniki i mauzolea są pięknymi dziełami sztuki stworzonymi przez znanych artystów, które naprawdę przyciągają uwagę i zachwycają swoim kunsztem i pięknem.

Oferty specjalne

5. Kolorowe schody na Tatrzańskiej

10-magicznych-miejsc-schody
Jak kolorowo! //źródło: Love Krakow

Teraz coś weselszego. Ta atrakcja jest stosunkowo nowa (powstała w 2013 roku). Jasna i kolorowa, aż prosi się, żeby jej zrobić zdjęcie.

55 różnokolorowych schodów nie tylko koniecznie musi znaleźć się na twoim instagramie, ale jest kolejnym powodem do odwiedzenia Podgórza. Można je znaleźć zaraz obok parku i przepięknego kościoła, które również trzeba odwiedzić.

Nie znajdziesz tu tłumu turystów, a nawet więcej - poczujesz się jak miejscowy!

6. Kamieniołom Liban

10-magicznych-miejsc-liban

Zatrzymajmy się na chwilę na Podgórzu.

Kilka minut piechotą od Kopca Kraka i mamy kolejny dawny kamieniołom!

Nie tylko fani natury znajdą tu coś dla siebie, to miejsce jest też łakomym kąskiem dla fanów kina!

Dlaczego? Kamieniołom znalazł się w popularnym filmie Stevena Spielberga, “Lista Schindlera” z 1994 roku. Imitował krakowskie getto, dlatego nawet dziś możesz tam znaleźć filmowe rekwizyty, na przykład skały imitujące żydowskie groby.

7. Park Jordana

10-magicznych-miejsc-park-jordana
Zielono mi! //źródło: polskaniezwykla.pl

Lepszego parku nie widziałeś.

Z serca miasta dojdziesz tu piechotą. Zatrzymaj się, aby podziwiać przepiękną zieleń.

W parku znajdziesz mnóstwo atrakcji dla dzieci - nie bez powodu park został nazwany pierwszym polskim placem zabaw!

Jeśli chcesz odpocząć wśród drzew i pozwolić dzieciom bawić się do woli na placu zabaw, grać w air hockeya lub popedałować na rowerku wodnym - to miejsce dla ciebie.

8. Tytano

10-magicznych-miejsc-tytano

Nowoczesne, oryginalne i bardzo cool. Na pewno jedyne w swoim rodzaju.

Zbiorowi budynków będących kiedyś fabryką tytoniu dano nowe życie, przekształcając je w puby, restauracje i kafejki.

Nie ma drugiego takie miejsca w Krakowie. Ma ono nieco hipsterski klimat, więc jeśli to coś dla ciebie, podlej swojego sukulenta i leć je obczaić!

Mnóstwo miejscowych ludzi, cały czas coś się dzieje, nie tylko w weekendy.

Niestety z rokiem 2020 miejsce zniknęło z mapy Krakowa... :(

9. Nowa Huta

A teraz mnie wysłuchaj.

Nie mówię, że nie słyszałeś o Nowej Hucie, bo na pewno słyszałeś.

Problem w tym, co słyszałeś.

Nowa Huta ma niezbyt sprzyjającą reputację miejsca, w którym kibole zaatakują cię maczetą bez powodu. A tak nie jest!

Nie bój się odkryć tej niezwykłej dzielnicy, dawnej radzieckiej utopii, która swoją symetrią i zielenią przeniesie cię w zupełnie inny świat.

10. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

10-magicznych-miejsc-ogrod

Na koniec, dodam jeszcze do listy ostatni zielony akcent.

Ogród znajduje się w centrum miasta i to kolejne miejsce, w którym natura pozwoli ci odpocząć. Popatrz na wspaniałe egzotyczne rośliny i poczuj się jak na wakacjach - nie w sercu głośnego miasta.

To jedyne miejsce z listy, w którym za wejście będziesz musiał zapłacić. Kliknij ten link, aby uzyskać więcej informacji.

Co jeszcze zobaczyć w Krakowie?

Jest mnóstwo opcji, o których nie wspomniałam!

Jeśli chcesz dopisać więcej miejsc do swojej listy zwiedzania, zobacz nasze inne posty.

Mam nadzieję, że również ci się przydadzą!

A teraz jeśli chcesz odwiedzić bardziej oryginalne miejsca spoza utartej ścieżki, to wiesz gdzie się udać :)

0
0 (0)
S