Dlaczego Każdy Powinien Zwiedzić Muzeum Schindlera w Krakowie?
Fabryka “Emalia” znajdująca się na krakowskim Zabłociu to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się historią Drugiej Wojny Światowej.

09.11.2022

 

Muzeum_Schindlera_Krakow

Chyba każdy z nas chociaż raz oglądał słynny film Stevena Spielberga “Lista Schindlera” i pamięta słynną dziewczynkę w czerwonym płaszczyku. Film obrazował nieludzkie czasy Drugiej Wojny Światowej skupiając się na historii Żydów pracujących dla Oskara Schindlera, których ten miał odwagę uratować od nazistowskiej zagłady.

Wiele osób wie, że Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera znajduje się na krakowskim Zabłociu; natomiast gośćmi Muzeum, w które fabryka się przekształciła nadal pozostają głównie zagraniczni turyści. Czas to zmienić! 

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego pownnieneś/powinnaś zwiedzić muzeum Schindlera w Krakowie, ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Post-pandemiczny czas, jesień oraz specyficzna aura 2020 roku zdecydowanie sprzyjają refleksjom i edukacji. Zastanówmy się więc wspólnie, dlaczego każdy powinien zwiedzić Fabrykę Schindlera w Krakowie.

Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera w Krakowie - co musisz wiedzieć

Fabryka “Emalia” znajdująca się na krakowskim Zabłociu to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się historią Drugiej Wojny Światowej. 

W muzeum znajduje się obecnie stała wystawa “Kraków pod okupacją hitlerowską 1939-1945”, która jest jedną z najciekawszych i najważniejszych wystaw, jakie można odwiedzić w Krakowie, ukazującą zarówno indywidualny, jak i zbiorowy wymiar potworności, jakie wojna sprowadziła na polskich obywateli.

fabryka_emalia_oskara_schindlera

Wystawa opowiada historię wojennego Krakowa oraz jego mieszkańców karmionych nazistowską propagandą, Żydów zmuszonych do życia w getcie i ofiar wojennego terroru. Twórcom udało się doskonale uchwycić wielowymiarowość tych niezwykłych dziejów Krakowa i przybliżyć postać Oskara Schindlera, który na zawsze pozostanie zapisany w kartach historii.

Ale od początku – kim był Oskar Schindler?

Oskar Schindler (1908-1974) był niemieckim przedsiębiorcą i członkiem NSDAP. Przypisuje mu się uratowanie około 1200 Żydów, których celowo zatrudniał w swoich fabrykach, aby mogli uniknąć strasznych warunków życia i ostatecznie śmierci w hitlerowskich obozach pracy. Jedną z jego fabryk była właśnie zlokalizowana w Krakowie Emalia. 

Czy wiesz że..?

Historia Oskara Schindlera i jego odwagi stała się znana na całym świecie najpierw dzięki książce “Arka Schindlera” napisanej przez Thomasa Keneally (za którą zdobył nagrodę Bookera), a później dzięki jej ekranizacji, wyżej wspomnianemu filmowi Stevena Spielberga “Lista Schindlera”. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w kamieniołomie "Liban" na przedmieściach Krakowa.

Oskar_Schindler_Fabryka_Schindlera

Fabryka Emalia Oskara Schindlera – krótka historia

Polska nazwa to Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera, ale oryginalna, niemiecka nazwa używana podczas Drugiej Wojny Światowej to Deutsche Emailwarenfabrik (DEF). 

Na samym początku jej istnienia, różnorakie przedmioty były najpierw produkowane a następnie emaliowane (skąd nazwa); później Schindler zdecydował się również zacząć produkować amunicję dla Niemców, chcąc w ten sposób upewnić się, że fabryka będzie uważana za istotną część działań wojennych. 

Schindler celewo pozyskiwał do pracy żydowskich robotników, których chronił, utrzymując np. że są oni niezbędni dla pracy fabryki we względu na swoje kwalifikacje, zaś próba zaszkodzenia im spowoduje wniesienie przez niego żądania o odszkodowanie od niemieckiego rządu.

O swojej decyzji, by celowo zatrudniać Żydów w swej fabryce Oskar Schindler mówił tak: "Nienawidziłem brutalności, sadyzmu i szaleństwa nazizmu. Po prostu nie mogłem bezczynnie stać i patrzeć. Zrobiłem, co mogłem, co musiałem zrobić, co kazało mi sumienie." 

Po likwidacji krakowskiego getta w 1942 roku, Żydzi byli transportowani do obozu pracy w Płaszowie. Schindler również wtedy używał swoich umiejętności negocjacyjnych i dawał nazistom łapówki w zamian za przenoszenie żydowskich pracowników do przylegającego do fabryki podobozu, gdzie byliby mniej narażeni na szykany i okrucieństwo.

Przez ponad 50 lat po wojnie (1948-2002) budynki użytkowane były przez firmę produkującą sprzęt telekomunikacyjny: Krakowskie Zakłady Elektroniczne Unitra-Telpod. 

Czy wiesz że..?

Obecnie, w Fabryce Oskara Schindlera mieszczą się dwa muzea: MOCAK, Muzeum sztuki współczesnej, oraz właśnie Muzeum Schindlera.

 

Oferty specjalne

Fabryka Schindlera obecnie – dlaczego warto ją odwiedzić?

Jednym z powodów jest sposób przedstawienia historii Żydów w okupowanym przez nazistów Krakowie. Muzeum niemal przenosi zwiedzających w czasie – cała konstrukcja wystawy prowadzi przez wąski korytarz przypominający mury getta a odrębne sale są zaaranżowane tak, aby przypominały bardzo specyficzne miejsca – konkretną ulicę, salon fryzjerski, obóz pracy, dworzec kolejowy i wiele, wiele innych (łącznie jest ich 45). 

fabryka|_schindlera_w_srodku

Zwiedzając zatem kolejną i kolejną salę, każdy może wyobrazić sobie z czym zmagali się mieszkańcy getta i oddać się chwili refleksji nad ich losami. Jest to niezwykle interesujący sposób opowiadania historii wojennych czasów – sprawia bowiem wrażenie, że jako zwiedzający aktywnie uczestniczymy w spacerze przez dzieje. 

fabryka_emalia_schindlera_wystawa

Jest to zdecydowanie muzeum, które sprawia że można aktywnie uczestniczyć w historii, która już się przecież wydarzyła. Jeżeli więc zdecydujecie się odwiedzić to niesamowite muzeum, musicie być przygotowani na pewną dozę refleksji.

muzeum_schindlera_zwiedzanie

Fabryka Schindlera – najważniejsze informacje

 

Jak zwiedzać Fabrykę Schindlera?

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem byłoby skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem, który wyjaśni wszystkie zawiłości historyczne i opowie najbardziej poruszające ciekawostki.

Jeśli jednak chcesz zwiedzać samodzielnie, również istnieje taka opcja - możesz kupić bilet na samodzielne zwiedzanie samej Fabryki Emalia. Dla tych, którzy lubią zgłębiać wiedzę, polecam również zwiedzenie Apteki pod Orłem. 

Apteka pod Orłem

Apteka pod Orłem (Plac Bohaterów Getta 18) gromadzi pamiątki po Holokauście i Tadeuszu Pankiewiczu - jedynym Polaku żyjącym w krakowskim getcie, odznaczonym orderem Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i człowieku, który poświęcił życie pomagając innym.

Apteka_pod_orlem

Czy wiesz, że..?

W pobliżu Apteki pod Orłem znajduje się Stara Synagoga (Szeroka 24), która jest najstarszą stojącą synagogą w Polsce (zbudowana w XV wieku!) i jednym z najważniejszych żydowskich zabytków.

Gdzie znajduje się Fabryka Schindlera?

Adres fabryki to ul. Lipowa 4 na Zabłociu w Krakowie. Jeśli chcesz skorzystać z komunikacji miejskiej musisz wysiąść na przystanku Plac Bohaterów Getta - to około 550 metrów od samego Muzeum.

 

Jak długo trwa wizyta w Fabryce Schindlera?

Wycieczka z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny. Indywidualny czas zwiedzania może oczywiście być dłuższy lub krótszy w zależności od upodobań. 

Fabryka Schindlera – godziny otwarcia

poniedziałek: 10.00-14.00
wtorek-niedziela: 10.00-18.00

Muzeum jest nieczynne w każdy pierwszy wtorek miesiąca. 

W poniedziałki można zwiedzać stałą wystawę w Fabryce Schindlera za darmo, trzeba natomiast mieć na uwadze, że liczba bezpłatnych biletów jest ograniczona. Pamiętaj więc, aby zarezerwować bilet z wyprzedzeniem bezpośrednio na stronie internetowej muzeum.

Ważne: ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem!

Fabryka Schindlera – bilety

Bilety na zwiedzanie Muzeum Schindlera można kupić bezpośrednio na naszej stronie:

Bilet wstępu na zwiedzanie (bez przewodnika): 42 zł/os
Bilet wstępu na prywatną wycieczkę z przewodnikiem: 281 zł/grupa
 

Fabryka Schindlera - często zadawane pytania

 

  • Czy Fabryka Schindlera jest odpowiednia dla dzieci?

Oficjalna strona internetowa muzeum zaleca aby nie odwiedzały go dzieci, które nie ukończyły 14 lat. Muzeum jest wprawdzie interaktywne, ale przedstawione w nim historie są przejmujące, bo mówią o smutnych dziejach, której młodsi odbiorcy mogą zwyczajnie nie zrozumieć.

  • Czy MOCAK jest częścią Fabryki Schindlera?

Muzeum sztuki współczesnej MOCAK mieści się w budynkach należących do fabryki, ale sam MOCAK jest odrębną instytucją w stosunku do muzeum Fabryki Schindlera a wystawy nie są w żaden sposób ze sobą powiązane.

  • Co się stało z Oskarem Schindlerem?

Po wojnie wyemigrował do Argentyny, ale później wrócił do Niemiec. Często odwiedzał niektórych swoich byłych pracowników w Izraelu. Zmarł w 1975 roku z powodu niewydolności wątroby i został pochowany na Górze Syjon w Jerozolimie (jako jedyny uhonorowany w ten sposób członek NSDAP).

O Oskarze; Rena Ferber Finder, ocalała dzięki niemu, mówiła tak: Był hazardzistą, który kochał życie na krawędzi. Uwielbiał przechytrzać SS. Nie byłoby mnie tu dzisiaj, gdyby nie Oskar Schindler. 

 

Mam nadzieję, że ten post zachęcił Cię do odwiedzenia Muzeum Schindlera. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych muzeów w Krakowie, a wciąż jest niedoceniane.

Tych, którzy już odwiedzili to niezwykłe miejsce zachęcamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami w komentarzach! 

 

 

 

 

0
0 (0)

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA

To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
2 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.
S