Co zwiedzić w Krakowie? Kompletny Poradnik [2020]
Przewodnik po najpiękniejszych i najciekawszych atrakcjach Krakowa
Kraków jest miastem magicznym – z tą tezą zgodzi się każdy, kto choć raz miał okazję przespacerować się ulicą Józefa na bohemicznym Kazimierzu, albo rozmarzyć się podziwiając Wawel na wybrzeżu Wisły.
Co tak naprawdę ma w sobie to miasto i dlaczego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce – zarówno przez rodaków, jak i turystów zza granicy?
Co tak naprawdę znaczy zwiedzić Kraków?
Na to pytanie odpowiedzi najlepiej szukać u lokalsów, którzy są chętni przedstawić smaczki Krakowa przyjezdnym. Właśnie taki jest zamysł tego artykułu – po przeczytaniu go dowiesz się jak zaplanować zwiedzanie Krakowa na jeden, dwa lub trzy dni i nie przegapić najciekawszych miejsc w mieście.
Zwiedzanie Krakowa – jakich atrakcji nie możesz przegapić?
Każde ma miasto ma swoje pozycje obowiązkowe jeżeli chodzi o zwiedzanie. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych atrakcji które będziemy opisywać w dalszej części naszego przewodnika.
Najważniejsze zabytki w Krakowie:
- Barbakan
- Brama Floriańska
- Bazylika Mariacka z Ołtarzem Wita Stwosza
- Sukiennice
- Kościółek św. Wojciecha
- Wawel
Najbardziej interesujące i popularne muzea w Krakowie:
- Muzeum Oskara Schindlera Emalia
- Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
- Muzeum Lotnictwa Polskiego
Alternatywne zwiedzanie Krakowa, miejsca eventowe i imprezowe:
- Kazimierz
- Nowa Huta
- Hala Targowa
Muzea niedaleko Krakowa:
Jaką trasę wybrać na zwiedzanie Krakowa i jak zaplanować zwiedzanie Krakowa?
To zależy od tego, na ile postanowiłaś/eś przyjechać do grodu Kraka. Dlatego zdecydowaliśmy że rozpiszemy nasz przewodnik na trzy dni: w zależności od czasu, który masz w zanadrzu, wybierz najbardziej interesujące Cię trasy na
- jeden lub dwa dni
- albo zwiedź z nami Kraków od A do Z w trzy dni.
Zwiedzanie Krakowa – Dzień Pierwszy: Stare Miasto i Wawel
Jeżeli masz tylko jeden dzień na zwiedzanie Krakowa, Stare Miasto i Wawel powinny zaspokoić Twoją ciekawość i pozwolić się wczuć w niezwykły klimat tego miasta. Z kolei dla tych z Was, którzy przyjechali tu na dwa lub trzy dni, ta trasa będzie idealnym wstępem do zagłębienia się w krakowski klimat.
Ci, którzy chcą zwiedzić jak najwięcej Krakowa w jeden dzień mogą również dołączyć do swojego programu Kazimierz.
Zwiedzanie Krakowa – Dzień Drugi: Kazimierz, MOCAK i/lub Fabryka Oskara Schindlera
Drugi dzień zaczynamy od zwiedzenia Kazimierza i przespacerowania się po Podgórzu. Następnie zwiedź jedno z wspaniałych, choć zupełnie innych od siebie krakowskich muzeów: MOCAK i/lub Fabrykę Oskara Schindlera.
Zwiedzanie okolic Krakowa– Dzień Trzeci: Muzeum Auschwitz-Birkenau lub Wieliczka
Trzeci dzień przeznacz na wizytę w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau lub Wieliczkę, w zależności od tego czy jesteś bardziej głodny/a historycznej wiedzy o Drugiej Wojnie Światowej, czy raczej zwiedzania pięknych miejsc takich jak kopalnia soli w Wieliczce.
Zwiedzanie Krakowa w jeden dzień – Od Barbakanu po Wawel
Stając pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską znajdziesz się na początku Trasy Królewskiej, czyli najpopularniejszej trasy turystycznej w Krakowie, wiodącej od Barbakanu poprzez Bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulice Grodzką i Kanoniczą, aż na Wzgórze Wawelskie.
fot.Dmitry Vestikas, Pixabay
Barbakan to potężny bastion z XV wieku, którego główną funkcją była ochrona bramy wjazdowej do miasta. Teraz, oprócz imponującej budowli o wartości historycznej i punktu spotkań, Barbakan służy za miejsce kultury, gdzie odbywają się spektakle teatralne i inscenizacje.
Czy wiesz że…?
Jeżeli zwiedzasz Kraków wiosną, latem lub wczesną jesienią, masz szczęście! Przechodząc przez bramę Floriańską po prawej stronie zauważysz ścianę prawie w całości pokrytą dziesiątkami obrazów namalowanych przez lokalnych artystów. Nad samą bramą zobaczysz mały pomnik św. Floriana, patrona miasta.
Na ulicy Floriańskiej, prowadzącej do Rynku, znajduje się wiele budynków o ciekawej historii takich jak Hotel pod Różą, czy Dom Jana Matejki. Spacerując Floriańską, dotrzesz do serca Krakowa – Rynku Głównego.
Rynek Główny w Krakowie to wielokulturowe miejsce spotkań, ale warto wspomnieć że prawie wszystkie kamienice i pałace wokół to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, które tworzą niezapomniany klimat.
Wchodząc na Rynek od ulicy Floriańskiej, widzisz po lewej jeden z najważniejszych symboli Krakowa: Kościół Mariacki.
Kościół Mariacki – najstarsza budowla na Rynku?
Kościół Mariacki jest tak naprawdę bazyliką, którą dumnie reprezentują dwie strzeliste wieże górujące nad całym centrum. Wiąże się też z nimi pewna legenda, która głosi, że budową kościoła zajmowali się dwaj bracia.
Podczas gdy starszy brat budował wieżę bardzo szybko, młodszy brat pozostawał w tyle. Młodszy brat z zazdrości więc zabił starszego, ale po uświadomieniu sobie tego co zrobił, sam rzucił się z wieży.
Czy tak było naprawdę? O tym mogą opowiedzieć Wam tylko prawdziwi pasjonaci Krakowa i doświadczeni przewodnicy ;)
To właśnie z wyższej z wież grany jest co godzinę słynny Hejnał Mariacki. Jeśli chcesz zaś spojrzeć na Kraków z lotu ptaka, udaj się na jej szczyt. Jeżeli interesuje Cię sztuka, koniecznie musisz obejrzeć gotycki ołtarz Wita Stwosza, zwany Ołtarzem Wielkim, który znajduje się właśnie w Kościele Mariackim.
Cena za zwiedzanie Kościoła Mariackiego/osoba: 11 zł.
Czas zwiedzania: około 1,5h
Godziny otwarcia:
Pon-Sob: 11.30–18.00, Niedz: 14.00–18.00
Czy wiesz że…?
Mimo ogromnego wrażenia, które ów budowla niewątpliwie wywołuje poprzez swoją historyczną wartość, trzeba nadmienić że Kościół Mariacki nie jest najstarszą budowlą na krakowskim Rynku.
To miano należy się niepozornemu kościółkowi św. Wojciecha, którego powstanie datuje się na około X wiek! Znajduje się on po tej samej stronie Rynku co Kościół Mariacki, 2 min w stronę ulicy Grodzkiej.
W kształcie tej niewielkiej, prostokątnej budowli można odnaleźć elementy co najmniej kilku stylów architektonicznych: romanizmu, gotyku, renesansu i baroku.
Tajemnicze Sukiennice
Do dziś można na Rynku podziwiać Sukiennice. Kiedyś było to miejsce handlu suknem i właśnie stąd pochodzi ich dostojna nazwa. W momencie największego rozkwitu Krakowa przybywali tu kupcy z całej Europy. Dziś w tym charakterystycznym budynku znajdują się dwa rzędy kramów, z różnego rodzaju pamiątkami, biżuterią, czy rękodziełem.
Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku a na dachu otwarta została kawiarnia oraz restauracja z widokiem na Rynek Główny.
Magia Rynku Głównego
Latem, zarówno lokalsi jak i turyści raczą się kawą i drinkami w ogródkach kawiarnianych, zaś zimą przenoszą się do lokali, gdzie często grane są np. koncerty jazzowe.
Kraków słynie też z wszechobecnej sztuki! Gdy zawędrujesz pod Wieżę Ratuszową, Twoim oczom ukaże się nietypowa rzeźba autorstwa Igora Mitoraja, Eros bendato, która waży 1900 kilogramów, ma 370 cm długości, 290 cm szerokości i 225 cm wysokości.
For. Dmitry Vestikas, Pixabay
Tak zwana głowa Mitoraja stojąca na Rynku od początku budziła kontrowersje, ale szybko stała się jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Krakowie. Autor rzeźby wyjaśnił, że rzeźba Erosa spętanego (bo to właśnie oznacza jej tytuł) to wyraz miłości, która nie może w pełni się rozwinąć.
Czy wiesz że…?
Warto wspomnieć, że do rzeźby można wejść, by zrobić dosyć oryginalne zdjęcie. Miejskie legendy głoszą zaś, że w weekendowe poranki można czasami zastać w niej strudzonych nocnymi wrażeniami turystów.
Cena za zwiedzenie Rynku Głównego z przewodnikiem /osoba: 22 zł
Czas trwania: ok 2h
Ulica Grodzka – gdzie turystyka przeplata się z duchowością
Trasa Królewska dalej kieruje z Rynku na ulicę Grodzką, gdzie możemy zobaczyć kościół św. Andrzeja oraz sąsiadujący z nim, imponujący kościół śś. Piotra i Pawła z postaciami apostołów na postumentach – będzie to prawdziwa gratka dla fanów baroku.
Ulica Grodzka jest również jedną z najbardziej popularnych ulic wśród turystów ze względu na położenie (jest w samym środku Trasy Królewskiej) i przez to, co oferuje – znajdują się tu rozmaite sklepy, restauracje i kawiarnie.
Ulica Kanonicza – najpiękniejsza ulica Krakowa?
Z Grodzkiej, koło kościoła śś. Piotra i Pawła możesz skręcić w prawo, aby przejść na równoległą ulicę – Kanoniczą.
To jedna z najważniejszych i najstarszych ulic miasta, gdzie mieszczą się przepiękne renesansowe kamienice, m.in. Dom Dziekański (zwany Dziekanką), Kamienica pod Aniołkami i Dom Kapitulny.
Kanonicza poprowadzi nas prosto na Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim.
Królewski Wawel
Zwieńczeniem Trasy Królewskiej jest Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem. Wawel jest jednym z najbardziej okazałych renesansowych zamków w Europie, oraz niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych symboli Krakowa.
Teren Wawelu jest nie mniej imponujący – całość jest pod względem wielkości porównywalna do powierzchni Rynku Głównego.
Zwiedzanie Wawelu można zacząć od katedry i jej krypty, gdzie spoczywają polscy królowie i najwybitniejsi przywódcy, m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, a także marszałek Józef Piłsudski.
Kolejnym kultowym punktem na mapie wawelskiej rezydencji jest dzwon Zygmunta, który bije tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń w mieście i kraju.
Zwiedzając Wawel, koniecznie musisz udać się na dziedziniec arkadowy. Odrestaurowane krużganki, specyficzna cisza mimo ogromu turystów wokół i pewna dostojność towarzysząca temu miejscu sprawia, że można poczuć się jak w czasach renesansu.
Jeżeli interesuje Cię historia, nie wahaj się i odwiedź również wnętrze Wawelu. Zastaniesz tam królewskie komnaty, wystawy trofeów wojennych, i zbiory eksponatów archeologicznych.
Cena za zwiedzanie wzgórza wawelskiego z przewodnikiem/osoba: 22 zł
Czas zwiedzania: 1,5h
Godziny otwarcia poszczególnych kompleksów
Na koniec, zejdź na wybrzeże Wisły kręconymi schodami, gdzie można odwiedzić jeszcze Smoka Wawelskiego, co będzie szczególną rozrywką jeżeli przyjeżdżasz do miasta Kraka z dziećmi.
Zwiedzanie Krakowa – dzień drugi
Bohemiczny Kazimierz
Nie można powiedzieć że zwiedziło się Kraków, jeżeli nie było się w najbardziej unikatowej jego dzielnicy – na Kazimierzu.
Od Smoka Wawelskiego do Kazimierza dzieli Cię jakieś 15-20 min pieszo, a więc jest to idealne zwieńczenie pierwszego dnia jeżeli chcesz odwiedzić to miejsce na własną rękę, szczególnie, że Kazimierz to wspaniałe miejsce dla szukających rozrywki, relaksu i uciechy dla zmysłów.
Jeżeli jesteś w Krakowie na weekend (lub na dwa, trzy dni) spokojnie możesz zacząć drugi dzień właśnie od odwiedzenia tego klimatycznego miejsca.
Dla tych, którzy mają tylko jeden dzień, istnieje możliwość zorganizowania wycieczki “Kraków w Pigułce”, która obejmuje zwiedzanie Starego Miasta i Kazimierza.
Cena za wycieczkę Kraków w pigułce: Stare Miasto + Kazimierz za jedną osobę: 39 zł
Czas zwiedzania: 4h
Jak najlepiej zwiedzić krakowski Kazimierz?
Kazimierz to stara żydowska dzielnica, która jest teraz miejscem szczególnym nie tylko na mapie Krakowa, ale i Polski.
Panuje tu bohemiczny klimat, a samo miejsce obfituje w małe sklepiki i oryginalne restauracje. Kazimierz jest bardzo modną dzielnicą, gdzie bawią turyści z całego świata, o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni to miejsce wręcz tętni życiem do późnych godzin nocnych, spodziewać się więc możecie tłumów.
Wyjątkowa architektura, oryginalne klubokawiarnie oraz artystyczny klimat to nie jedyne czego uświadczycie na Kazimierzu.
Przedmieście Stradom i ulica która była kiedyś rzeką
Ulica Stradomska to kolejna ulica, która jest jedną z najstarszych w Krakowie – istnieje od XV wieku! W przeszłości prowadziła od Bramy Grodzkiej do koryta Starej Wisły, a na jej przedłużeniu stał Most Królewski, który prowadził do Kazimierza (który wtedy był osobnym miastem). Przez lata ulica była zalewana wodami Wisły, by koniec końców zostać zasypana. Była niegdyś nazwana ulicą Kazimierską.
Dom Mordechaja Gebirtiga – kim był ten niebanalny człowiek?
Mordechaj Gebirtig to słynny do dziś poeta ludowy i bard żydowskiej ulicy. Był on człowiekiem obdarzonym dużą wrażliwością i talentem artystycznym. Mimo skromnego pochodzenia i edukacji, był postrzegany jako utalentowany artysta – grywał w teatrze żydowskim, pisał wiersze i piosenki.
Dziś jest znany głównie jako twórca śpiewanej poezji ludowej – warto poznać jego historię bliżej i dowiedzieć się jaki miał wpływ na rozwój krakowskiego Kazimierza.
Ulica Józefa – kwintesencja Kazimierza
To jedna z najbardziej klimatycznych ulic Krakowa, pełna kawiarni, galerii, tajemniczych sklepików i antykwariatów. Każdy kto zechce poczuć artystyczny klimat krakowskiej bohemy doceni jej piękno podczas niespiesznego spaceru w popołudniowym słońcu.
Zapiekanki na Placu Nowym
To istne epicentrum życia nocnego Kazimierza! Ten niepozorny placyk jest otoczony klubami, restauracjami i kawiarniami. W środku placu Nowego znajduje się okrąglak, z którego okienek podadzą Ci najlepsze zapiekanki w mieście.
Żydowskie zabytki na ulicy Szerokiej
Zanim Kazimierz stał się miasteczkiem a później dzielnicą Krakowa, była tu mała wieś o wdzięcznej nazwie Bawół, a ulica Szeroka była jej centrum. Od XV wieku osiedlali się tu Żydzi i to tutaj znajduje się najwięcej zabytków tej kultury.
Czy wiesz że…?
Artystyczne kawiarnie oraz zakłady rzemieślnicze, cały czas wieszają szyldy stylizowane na te niczym sprzed wojny, aby podtrzymać specyficzną atmosferę tego miejsca.
Opuszczony, lecz warty odwiedzenia: Cmentarz Nowy
To żydowski cmentarz założony w 1800 roku czynny do dziś. Sprawia wrażenie zaniedbanego, lub wręcz opuszczonego, ale należy pamiętać, że nagrobki były zdewastowane podczas wojny a rodziny pochowanych tam osób prawdopodobnie już dawno nie żyją. Cmentarz ten nie jest więc w idealnym stanie, ale tym bardziej warto go odwiedzić, by poznać jego historię.
Ulica Mostowa i niebanalna kładka Ojca Bernatka
Kamienice przy ulicy Mostowej pochodzą z XIX wieku i absolutnie nie ustępują miejsca innym ulicom Kazimierza jeżeli chodzi o artystyczny sznyt. Znajduje się tam sporo kawiarenek i restauracji a zwieńczeniem ulicy Mostowej jest słynna kładka Ojca Bernatka, wybudowana w miejsce dawnego mostu Podgórskiego, która wiedzie do Podgórza.
Czy wiesz że..?
Powstanie kładki przyczyniło się do ożywienia kulturalnego i towarzyskiego prowadzących do niej ulic po obu stronach rzeki, a turyści tłumnie przybywają w to miejsce aby zrobić zdjęcie – kładkę zdobią bowiem rzeźby balansujące nad ziemią, zawieszone luźno na jednym lub dwóch punktach podparcia jak np. na linie, pręcie, lub szczycie piramidy.
Rzeźby utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji, i zachwycają niemal każdego. Wszystkie rzeźby są autorstwa światowej sławy artysty, Jerzego Kędziory.
Cena za zwiedzanie krakowskiego Kazimierza z przewodnikiem dla jednej osoby: 22 zł
Czas zwiedzania: 2h
W zależności od preferencji, możesz zakończyć drugi dzień zwiedzania spacerując po Podgórzu, kolejnej niemniej malowniczej dzielnicy Krakowa, lub wybrać jedno z niezwykłych, krakowskich Muzeów:
Fabryka “Emalia” Oskara Schindlera
Warto odwiedzić “Emalię” – jest ona jednym z najciekawszych muzeów Krakowa zlokalizowanym w budynku dawnej fabryki Oskara Schindlera. Stała wystawa Kraków – Czas Okupacji 1939-1945 obrazuje nieludzkie czasy Drugiej Wojny Światowej skupiając się na historii Żydów pracujących dla Oskara Schindlera, których ten miał odwagę uratować od nazistowskiej zagłady.
Czy wiesz że…?
Oskar Schindler (1908-1974) był niemieckim przedsiębiorcą i członkiem NSDAP. Przypisuje mu się uratowanie około 1200 Żydów, których celowo zatrudniał w swoich fabrykach, aby mogli uniknąć strasznych warunków życia i ostatecznie śmierci w hitlerowskich obozach pracy. Jedną z jego fabryk była właśnie zlokalizowana na krakowskim Zabłociu Emalia. To na podstawie jego historii powstał słynny film Stevena Spielberga “Lista Schindlera”.
Cena za wstęp do Fabryki Oskara Schindlera/osoba: 26 zł
Czas zwiedzania: ok. 3,5h
Godziny otwarcia: poniedziałek 10.00-14.00; wtorek-niedziela 9.00-18.00. Nieczynne w każdy pierwszy wtorek miesiąca
Muzeum Sztuki Współczesnej “MOCAK”
To muzeum to kultowe miejsce dla wszystkich wielbicieli sztuki. Projekty artystyczne tutaj opracowywane są skierowane do zróżnicowanej grupy odbiorców, dzięki czemu poznasz przykłady działalności artystów polskich i zagranicznych i dowiesz się co się działo w sztuce przez ostatnie 20 lat.
Poza wystawami czasowymi, MOCAK ma trzy wystawy stałe:
- kolekcja wokół budynku odnosi się do następujących zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej,
- Live Factory 2: Warhol by Lupa - interaktywna instalacja. Tak wyglądało miejsce spotkań najsłynniejszych artystów Nowego Jorku założone przez Warhola.
- kolekcja MOCAK-u - podzielona na działy: konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt.
Czy wiesz, że..?
Muzeum sztuki współczesnej MOCAK mieści się w budynkach należących do byłej Fabryki “Emalia” Oskara Schindlera, ale sam MOCAK jest odrębną instytucją w stosunku do muzeum Schindlera a wystawy nie są w żaden sposób ze sobą powiązane.
Cena za wstęp do muzeum MOCAK dla jednej osoby: 14 zł
Czas zwiedzania: ok. 3-4h
Godziny otwarcia: wtorek – czwartek, sobota – niedziela: godz. 11–19, piątki: godzinach 11–20. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
Oferty specjalne
Dzień Trzeci, czyli muzea niedaleko Krakowa – Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau lub Kopalnia Soli Wieliczka
Trzeci dzień najlepiej poświęcić na jedno z dwóch ważnych miejsc znajdujących się w okolicach Krakowa. W zależności od tego, czy bardziej interesujesz się historią Drugiej Wojny Światowej i Holocaustu czy wolisz zwiedzanie niezwykłych, bajkowych wręcz miejsc (szczególnie, jeżeli przyjechałeś/aś do Krakowa z dziećmi poniżej 14 lat), są dwa miejsca do wyboru: Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau lub Kopalnię Soli w Wieliczce.
Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau
W muzeum Auschwitz-Birkenau drut kolczasty wyznacza granice najbardziej mrocznego czasu w historii ludzkości. Zwiedzanie tego miejsca jest zatem tylko dla tych, którzy nie boją się spojrzeć w głąb historii o zbrodniach Drugiej Wojny Światowej.
Zarząd muzeum zaleca aby nie odwiedzały go dzieci, które nie ukończyły 14 lat. Fakty przedstawione podczas zwiedzania są drastyczne i młodsi odbiorcy mogą ich zwyczajnie nie zrozumieć.
Cena za trasnport i wstęp do muzeum bez przewodnika/osoba: 31 zł
Czas zwiedzania wraz z transportem z i do Krakowa: ok. 8h
Godziny otwarcia:
8:00 - 14:00 grudzień
8:00 - 15:00 styczeń, listopad
8:00 - 16:00 luty
8:00 - 17:00 marzec, październik
8:00 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
8:00 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień
Niezwykła Kopalnia Soli w Wieliczce
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Z soli zostało wykonane tam prawie wszystko. Wizyta w muzeum obfituje więc w niezwykłe wrażenia – w zależności od preferencji możesz wybrać trasę turystyczną i podziwiać solne dzieła sztuki lub wybrać wędrówkę po mrocznych, mniej znanych korytarzach kopalni.
Czy wiesz że…?
Wieliczka jest jednym z najdłużej czynnych zakładów przemysłowych, a została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie.
Cena za zwiedzanie Wieliczki z przewodnikiem za osobę: 90 zł
Czas zwiedzania wraz z transportem z i do Krakowa: ok. 5h
Godziny otwarcia: codziennie od 09:00 do 17:00
Jaka jest najlepsza pora roku na zwiedzanie Krakowa?
Jak nietrudno zgadnąć, wszystkie atrakcje i miejsca wymienione powyżej, są odwiedzane są przez miliony turystów co roku i całkiem łatwo stwierdzić, że w weekend majowy, przedłużone weekendy czy w wakacje jest w Krakowie wyjątkowo tłoczno.
Dlatego najlepszym czasem do zwiedzenia Krakowa na weekend albo nawet na jeden, dwa lub trzy dni będzie okres w którym nie ma aż tak wielu tłumów; bardzo często jest to czas wczesnej wiosny. Końcówka marca, okres świąt Wielkanocy lub koniec kwietnia to jeden z najlepszych wyborów jeśli chodzi o przyjazd do Krakowa – niewiele osób wyjeżdża wtedy na wakacje, a więc ilość turystów jest znacznie mniejsza niż w długie, letnie weekendy.
Jeżeli wiosna nie jest Twoją ulubioną porą roku na zwiedzanie, Kraków wczesną jesienią to również dobry wybór. Miasto pod koniec sierpnia, we wrześniu i na początku października wygląda pięknie: na drzewach rosnących przy plantach mienią się różnymi kolorami liście, w dzień temperatura pozwala jeszcze na piesze wędrówki i zwiedzanie. W drugiej połowie października, w listopadzie i w pierwszych dniach grudnia Kraków robi się szary i odrobinę mroźny.
Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem
Czy naprawdę warto zwiedzać Kraków z przewodnikiem? Wszystko zależy od wymagań, ale jedno jest pewne – zwiedzanie tego fascynującego miasta z przewodnikiem to gwarancja dobrze zorganizowanego czasu.
Przewodnik dostosuje wycieczkę do Twoich oczekiwań a przez to, że doskonale zna specyfikę miejsc na wybranej trasie, nie przegapisz najciekawszych smaczków miasta. No i nie zapominajmy o jednym – nikt nie pokaże Krakowa lepiej niż lokalsi!
Alternatywne zwiedzanie Krakowa – Kraków na weekend i/lub na ponowny przyjazd
Jeżeli przyjeżdżasz do Krakowa poraz kolejny, albo układasz trasę która będzie zawierała w sobie mniej typowo turystycznych atrakcji, radzę dołączyć do niej conajmniej dwa z poniższych punktów, a nie będziesz zawiedziona/y:
Forum Przestrzenie na przeciwko Wawelu dla imprezowiczów
Jeżeli jesteś w Krakowie na weekend i chcesz zobaczyć jak imprezują lokalsi, koniecznie udaj się wczesnym wieczorem do Forum Przestrzeni, które znajduje się po przeciwnej stronie Wisły od Smoka Wawelskiego. Do tego lemoniada lub prosecco, leżak i widok na Wawel: brzmi jak doskonały plan po całym dniu zwiedzania! Hotel Forum, bo tak kiedyś nazywał się obiekt, był w czasach PRL jednym z najbardziej luksusowych budynków na mapie Polski. Dzisiaj przestrzeń tą dzielą biznesmeni z korporacji, matki z dziećmi, wytatuowani hipsterzy, oraz eleganccy staruszkowie – kwitesencja krakowskiego misz-maszu.
Nowa Huta i jej podziemia dla miłośników historii Polski lat 50' XX wieku
Nowa Huta to najmłodsza dzielnica miasta, która była niegdyś robotniczym miastem, a w czasach PRL stała się kombinatem metalurgicznym i jednym z najważniejszych przedsięwzięć ówczesnych władz Krakowa. Ze swoją socrealistyczną architekturą miała być wizytówką komunistycznej Polski.
Klimat Nowej Huty jest wyjątkowy i na pewno zachwyci tych, którzy w zwiedzaniu Krakowa chcą doświadczyć mniej oczywistych atrakcji - do takich na pewno mogą zaliczać się schrony pod Nową Hutą, wybudowane w celach obrony mieszkańców przed domniemanymi atakami jądrowymi.
Jedna z miejskich legend głosi nawet, że pod Nową Hutą znajduje się drugie, podziemne miasto złożone w całości z sieci schronów i tuneli! Co do tego trudno mieć tak naprawdę pewność, ale niektóre ze schronów można zwiedzić aby przekonać się jakie znaczenie miały dla mieszkańców tej dzielnicy i w jakich okolicznościach powstawały. Dla miłośników historii Polski lat 50' XX wieku to absolutna pozycja obowiązkowa.
Ceny biletów na wystawę Podziemna Nowa Huta wraz biletem wstępu do jednego ze schronów:
normalny: 11 zł
ulgowy: 8 zł
rodzinny: 22 zł
Godziny otwarcia:
Wtorek, piątek, sobota, niedziela 10.00 - 17.00
We wtorek wstęp bezpłatny.
Pchli Targ koło Hali Targowej (Unitarg) i kultowe kiełbaski z Nyski
W każdą niedzielę okolice krakowskiej Hali Targowej zmieniają się w ogromny targ staroci, gdzie można znaleźć książki, stare zdjęcia, pocztówki, obrazy, a nawet meble! Wciąż czuć tu ducha minionej epoki i lekko bazarowy klimat lat 90', więc słynny targ staroci będzie idealnym miejscem dla turystów chcących choć na chwilę przenieść się w czasie lub znaleźć pamiątkowy bibelot.
Ale to nie wszystko! Jak na każdym targu, jest tu sekcja gastronomiczna. Mowa tu oczywiście o kultowych kiełbaskach z Nyski, które stały się już jednym z symboli miasta. Menu niebieskiej Nyski jest dosyć okrojone – można tu zjeść pieczone kiełbaski z musztardą lub keczupem z dodatkiem świeżej bułki i napoić się oranżadą rodem z lat PRL-u. Prawdziwi smakosze twierdzą jednak, że to najlepsze kiełbaski w Krakowie.
Zwiedzanie Krakowa z dziećmi
Jeżeli przyjechaliście do Krakowa z dziećmi, możecie oczywiście zwiedzić miasto zgodnie z jedną z naszych tras. Postanowiliśmy jednak dodatkowo wymienić parę atrakcji, które wyjątkowo mogą przypaść do gustu najmłodszym turystom:
Muzeum Lotnictwa Polskiego
To muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników awiacji – małych i dużych. Na terenie muzeum znajdziecie samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce, silniki lotnicze i wiele innych. Do niektórych eksponatów można nawet wejść!
Cena wstępu do Muzeum Lotnicwa Polskiego za osobę: 16 zł
Czas zwiedzania: ok. 2h
Godziny otwarcia: środa – niedziela od 09:00 do 17:00
Żywe Muzeum Obwarzanka
W muzeum dowiecie się czy obwarzanek to to samo co precel, jak powstają krakowskie obwarzanki a w weekendy możecie uczestniczyć w rodzinnych warsztatach, na których samemu można spróbować upiec ten lokalny smakołyk.
Cena wstępu do Żywego Muzeum Obwarzanka za osobę: Bilet normalny 20 zł, Bilet ulgowy 18 zł
Czas zwiedzania i pokazu wyrabia obwarzanka: ok. 2h
Godziny otwarcia: poniedziałek - czwartek: 10:00 - 16:00, piątek - niedziela: 9:30 - 17:30
Muzeum Iluzji Krakil
To niezwykłe, interaktywne muzeum jest zatem idealną propozycją na rodzinne zwiedzanie. W Muzeum znajdziecie doświadczenia z iluzji, barw i zabawą światłem.
Cena wstępu do Muzeum Iluzji Krakil: Bilet normalny 50 zł, Bilet ulgowy 40 zł
Czas zwiedzania: ok. 3,5h
Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela: 10:00 do 19:00
Ogród doświadczeń
To miejsce idealne do zwiedzania podczas wiosny i lata. Ogród doświadczeń znajduje się na świeżym powietrzu i jest przepełniony interaktywnymi doświadczeniami fizycznymi. Znajdziecie tam m.in zminiaturyzowany model układu słonecznego, zwierciadła i iluzje optyczne.
Cena wstępu do Ogrodu doświadczeń: Bilet normalny 13 zł, Bilet ulgowy 11 zł
Czas zwiedzania: ok. 3,5h
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 8:30 do 16:30; sobota - niedziela: 10:00-18:00
Zwiedź Kraków razem z nami!
Dzięki naszemu przewodnikowi doskonale już wiesz co zwiedzić w Krakowie. Oczywiście, na zwiedzanie tego miasta warto poświęcić znacznie więcej czasu, ale chyba wiesz już co uważasz za najbardziej interesujące.
Jeżeli widziałeś/aś choć jedno z tych miejsc lub zwiedzałaś/eś Kraków zgodnie z choć jedną z naszych tras, śmiało podziel się wrażeniami w komentarzu!