Kraków - Najlepsze Atrakcje dla Dzieci...
...i ich rodziców

09.11.2022

Czemu warto odwiedzić Kraków?

Jest wiele przepięknych miast w Polsce, ale naszym skromnym zdaniem, nie ma fajniejszego niż Kraków (niestety nie jesteśmy w stanie być obiektywni w tej kwestii).

Zwłaszcza dla dzieci!

Nie pozwólmy, żeby Kraków w oczach dzieci był tylko „tym nudnym Krakowem, do którego jedzie się na wycieczkę szkolną”. Oczywiście, że zwiedzanie pięknych gotyckich świątyń prawdopodobnie nie wzbudzi entuzjazmu w młodym turyście.

Na szczęście z małą dozą informacji dowiesz się gdzie zabrać swojego malucha, żeby zapamiętał wypad do Krakowa na zawsze

Krakow dla Dzieci

Kraków warto odwiedzić, bo:

  1. jest symbolem historii Polski (to raczej nie jest argument przemawiający do młodego człowieka, ale odrobina fajnie zaprezentowanego patriotyzmu nie zaszkodzi, nie sądzisz?
  2. jest różnorodny - „każdy znajdzie tu coś dla siebie” to turystyczny frazes nad wszystkie frazesy, ale… no tak właśnie jest! Jak przyjedziecie, to się sami przekonacie :)
  3. jest przepiękny - czyż nie wspaniałym pomysłem jest gromadzenie wspomnień w pięknych okolicznościach przyrody? 
  4. nuda po prostu tu nie występuje - no nie ma takiej opcji, serio.

Zaprezentujemy Wam fajne pomysły na spędzenie czasu z dzieciakami. Pogrupowaliśmy je, żeby łatwiej było się w tym wszystkim połapać. Wybierzcie to, co najbardziej spodoba się Waszym pociechom i w drogę.

A, i jeszcze jedno. 

To, że dzieciom się spodoba, to nie znaczy, że rodzice będą się nudzić. Pamiętacie punkt o nudzie w Krakowie? Nie. Ma. Takiej. Opcji.

Dla małych techników - Muzeum Lotnictwa, Inżynierii Miejskiej, Ogród Doświadczeń Lema

Chłopcy i dziewczęta, którzy uwielbiają techniczne zagadnienia, maszyny, pojazdy, samoloty uciesza się na wieść o dwóch świetnych muzeach w Krakowie. W Muzeum Lotnictwa dzieci zobaczą samoloty z przeszłości, ale też współczesne.

Krakow Dla Dzieci - Muzeum Lotnictwa
Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Można zasiąść za sterem, zajrzeć do silnika, a co najważniejsze - biegać do woli po całkiem sporym terenie otaczającym budynek Muzeum. Bo musicie wiedzieć, że część zbiorów muzealnych znajduje się na zewnątrz. Jedna uwaga - idźcie tam jak jest ładna pogoda.

Szkoda byłoby moknąć.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej zobaczycie bogatą kolekcję pojazdów z różnych epok: samochodów, tramwajów, motocykli, ale też wynalazków. 

Krakow dla Dzieci - Muzeum Inżynierii
Muzeum Inżynierii Miejskiej

 

Część Muzeum Inżynierii stanowi Ogród Doświadczeń Stanisława Lema. To jest prawdziwy raj dla dzieciaków: labirynt, ekspozycja sensoryczna i geologiczna, zjawiska fizyczne, eksperymenty.

Nauka przez zabawę? A gdzie tam!  Kto by tu myślał o nauce?

Po prostu super zabawa. 

krakow dla dzieci - ogrod doswiadczen
Ogród Doświadczeń Lema

 

Na krakowskim rynku - Podziemia Rynku, Hejnał, obwarzanek, karmienie gołębi

Rynek to obowiązkowy punkt program. Trzeba wizytę na rynku tak zaaranżować, żeby wycisnąć z niej jak najwięcej się da.

Zacznijmy więc do zadarcia główek do góry i posłuchania hejnału:

(że niby banał? Wcale, że nie!)

Jak już jesteście na rynku, to trzeba kupić obwarzanka. Nie ma rady - taka tradycja.

I jeszcze jedno - trzeba tym obwarzankiem podzielić się z gołębiami, bo nie dadzą Wam spokoju. To są bardzo pewne siebie ptaki. I wiecznie głodne. Ale dla dzieci to frajda je nakarmić, więc wszyscy zadowoleni (zwłaszcza gołębie).

Krakow dla Dzieci

Oferty specjalne

Dla smakoszy - Ciu Ciu Cukierki, Manufaktura Czekolady, Żywe Muzeum Obwarzanka

Jeśli młodzieży smakował obwarzanek, to może chcieliby się dowiedzieć jak się je produkuje? Jest taka możliwość w Krakowie. 

Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na prezentację. Dzieciaki w fartuchach będą wyrabiać ciasto i lepić własnego obwarzanka. Przy okazji poznają jego historię. Ciekawe, nieszablonowe i godne zapamiętania doświadczenie. 

Manufakturze Czekolady dzieciaki będą miały okazję wykonać własnoręcznie czekoladowe pralinki. Czy może być coś lepszego? 

A jak ktoś nie lubi czekolady (Jak to???) to może zechce wybrać się na pokaz tradycyjnego wyrobu cukierków i lizaków. W maleńkiej i przytulnej manufakturze Ciu Ciu Cukierki dzieci spędzą fantastycznie i kreatywnie czas. 

Krakow dla Dzieci Manufaktura cukierków

Dotknąć przyrody - Kopiec Kościuszki, Kopiec Kraka, ZOO

Dla dzieci (i dorosłych), którzy nie usiedzą w miejscu proponujemy spacerek na krakowskie kopce. Zwłaszcza polecamy dwa z nich: Kościuszki i Krakusa. Kopiec Kościuszki to prawdziwa klasyka gatunku.

Wspaniały widok na Kraków, a przy okazji można pozwiedzać muzeum, w którym znajdziemy wystawę figur woskowych słynnych Polaków.

Kopiec Krakusa jest bardziej „swojski” - można posiedzieć na trawce, zrobić sobie piknik - teren wokół kopca jest bardzo malowniczy. 

No i jest jeszcze krakowskie ZOO - koniecznie tam zajrzyjcie jeśli dzieci lubią zwierzątka. Na uwagę zasługuje zwłaszcza część Ogrodu przeznaczona specjalnie dla dzieci - mogą w niej pogłaskać i nakarmić zwierzątka.

Wawel - jak zawsze fascynujący - Smok Wawelski, Smocza Jama, spacer brzegiem Wisły

Krakow dla Dzieci Wawel

Piękna architektura Wawelu prawdopodobnie nie zafascynuje 5-latka, ale ziejący ogniem Smok Wawelski zdecydowanie tak! Zwłaszcza jeśli można odwiedzić jego Smoczą Jamę.

Krakow dla Dzieci smok Wawelski

Wszyscy mali użytkownicy rowerów i innych pojazdów jedno lub dwuśladowych napewno docenią ścieżkę rowerową ciągnącą się wzdłuż Wisły.

Zachód Słońca nad Wisłą - czy może być coś lepszego?

Owszem, może - porządna ścieżka rowerowa dla aktywnych!

Krakow dla Dzieci Wisła

Dla burczących brzuszków - food tracki na Kazimierzu, Moa Burger

Po tym całym zwiedzaniu można porządnie zgłodnieć. Jeśli zgłodniejecie na Kazimierzu to zapraszamy na Food trucki na ulicy św. Wawrzyńca - frytki belgijskie są tam fantastyczne.

A jeśli głód dopadnie Was na Rynku to zajrzyjcie do Moa Burger - najlepsze burgery w Krakowie (na świecie, przypis autora).

Krakow dla Dzieci burgery

I z góry przepraszamy, że w naszym menu pojawiły się potrawy z kategorii „dziecięcy ulubieńcy”, ale jeśli to ma być prawdziwie wspaniały wypad do Krakowa, to brukselka i inna zdrowa żywność zdecydowanie odpada

Coś Absolutnie Super - Aqua Park, Kocia Kawiarnia, Escape Room

A dla poszukujących wspaniałych wrażeń proponujemy coś super fajnego: na przykład… Aquapark! Najlepszy i najfajniejszy basen w tej części Polski z najlepszymi i najfajniejszymi zjeżdżalniami. No nie dajcie się prosić - będzie super!

Krakow dla dzieci Aqua Park
Aqua Park Krakow

 

Dla tych co lubią sobie usiąść i troszkę odpocząć (mówię o rodzicach oczywiście, dzieciaki rzadko chcą odpoczywać) mamy propozycję. Kocia Kawiarnia - dla dzieciaka kotek do głaskania, a dla mamy i taty kawka - idealny pomysł na popołudnie. 

Jeśli szukacie sposobu na polepszenie waszej więzi z troszkę starszym dzieckiem, które jest wiecznie znudzone lub wpatrzone w ekran swojego telefonu - mamy pomysł. Byliście kiedyś w Escape Room’ie?

Świetna zabawa - drużyna zostaje zamknięta w pokoju i ma godzinę, żeby się z niego wydostać.

Pokoje mają różnorodne klimaty - są takie zupełnie straszne, ale są też takie dla osób o słabszych nerwach. Przez godzinę zamieniasz się w detektywa i próbujesz odgadnąć zagadki, szukać kluczy, kodów, zbierać to wszystko razem, żeby wydostać się z pokoju przed upływem czasu. Nie znamy osoby, której by się nie podobało to doświadczenie.

Dla nastolatków to może być świetna okazja do spędzenia fajnie czasu z rodzicami (bo owszem, jest to możliwe).

I na koniec

Te wszystkie propozycje to oczywiście tylko maleńki wycinek z możliwości, jakie oferuje Kraków. Staraliśmy się wybrać te najbardziej interaktywne i różnorodne. Znacie swoje pociechy najlepiej, wiecie co lubią - jeśli nie znaleźliście żadnej ciekawej propozycji, która zaciekawiłaby Waszego młodego podróżnika to napiszcie lub zadzwońcie do nas - może razem spróbujemy coś wymyślić. Jesteśmy otwarci na Wasze pytania i wątpliwości.

A jeśli robiliście w Krakowie coś zupełnie fantastycznego, czego nie wymieniliśmy w naszym artykule - dajcie nam znać na Facebooku - będzie nam bardzo miło i chętnie uzupełnimy tą bazę wiedzy o Wasze doświadczenia.

Pozdrawiamy!

0
0 (0)
S