Kopiec Kościuszki + Muzeum Kościuszkowskie
Zobacz jeden z pięciu kopców w Krakowie. Kopiec Kościuszki otoczony przez Muzeum Kościuszkowskie oraz zabytkowe fortyfikacje.
Od śmierci w 1817 r. narastał kult bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki. Szczególną estymą cieszył się on w Krakowie, mieście, z którym był związany i w którym spoczęły jego zwłoki. Opinia publiczna domagała się wzniesienia monumentu upamiętniającego Naczelnika, rozpoczynając zbiórkę pieniędzy na ten cel. Nie potrafiono się jednak zdecydować, jaki sposób uczczenia byłby odpowiedni. Ostatecznie zdecydowano usypać kopiec na kształt istniejących w Krakowie od prawieków kopców Krakusa i Wandy.
Prowadzona polityka germanizacji, zwłaszcza po wydarzeniach Wiosny Ludów, polegała m.in. na likwidacji lub umniejszaniu znaczenia pamiątek polskości. Także działania zmierzające do przekształcenia Krakowa w twierdzę nie ominęły kopca Kościuszki. W 1850 r. jego teren z najbliższym otoczeniem został przejęty przez władze wojskowe, które postanowiły otoczyć Kraków pierścieniem fortyfikacji. Wokół kopca zbudowano fort cytadelowy 2 „Kościuszko”. Jego budowę zakończono w 1854 r. Wyrażono jednak zgodę na swobodny dostęp do kopca od wschodu do zachodu słońca, z wyjątkiem okresu mobilizacji. W 1860 r. na szczycie umieszczono granitowy głaz z napisem: „Kościuszce”.
Podczas I wojny światowej Austriacy usunęli kamień pamiątkowy i urządzili na szczycie kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości budowla stała się znów dużą atrakcją i osobliwością Krakowa, celem wycieczek.
9:00-17:00
Kopiec w liczbach
Kraków położony jest w miejscu umożliwiającym obserwację Krakowa od strony południowo-zachodniej. Widoczne jest Stare Miasto, rzeka Wisła, kominy nad Nową Hutą oraz wiele, wiele więcej!
FAQ
Kopiec odsunięty jest od centrum Krakowa o niecałe 10km. Można tam dojechać samochodem w +-20min, transportem publicznym (linie 152, 502) lub zrobić sobie godzinny spacerek przez Błonia :)
Tak, muzeum nakazuje piesze zwiedzanie kopca jednak nie dotyczy to osób z niepełnosprawnościami.
Tak, należy się z nim zapoznać przed rozpoczęciem zwiedzania
Oficjalny Regulamin Muzeum Kościuszkowskiego oraz wejścia na Kopiec Kościuszki
Tak, oto one:
- 4 lutego – dzień urodzin Tadeusza Kościuszki,
- 24 marca – dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowskim i zarazem wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku,
- 15 października – dzień śmierci Tadeusza Kościuszki.