Rynek Podziemny- Bilet i wycieczka z przewodnikiem
Godziny otwarcia:
- Polska tura: 10:30, 15:00, 15:30
- Angielska tura: 10:30, 15:00,
- Niemiecka tura: 10:30, 11:00, 15:00,
- Francuska tura: 11:00, 15:00, 15:30,
- Hiszpańska tura: 10:30
Królewskie miasto
Przez ponad 800 lat Rynek Główny był główną częścią Królewskiego Miasta Krakowa. Płyta Rynku wiele zobaczyła przez ten czas! Tłumy handlarzy z całej Europy przyjeżdżali do Krakowa aby wystawić tam swoje towary a krakowscy pośrednicy oraz miasto Krakowa zbijało na tym fortunę! Słynne krakowskie przekupki słyszalne były z każdej części Rynku i jeszcze się przekrzykiwały! Podczas gdy na powierzchni Rynku kwitł handel w lochach trzymani byli oszuści którzy chcieli bogacić się krętactwem lub złodzieje którzy nieucziciwe chcieli się dorobić. Dookoła krakowskiej sprzedaży urosła spora kultura razem z osobnymi jednostakmi miar żeby kupcy mogli się między sobą porozumieć. Lata lecą, czasy się zmieniły- Rynek stał się nowocześniejszy ale nadal zachował swój niepowtarzalny urok dawnych lat jednak to co najciekawsze teraz nie mieści się już na płycie a kilka metrów pod nią! Odkryj sam średniowieczny Kraków odwiedzając Podziemia Rynku gdzie zachowało się naprawdę sporo z tamtych lat!
Podziemna historia...
Podziemna wystawa prezentuje czasy Krakowa oraz okolicznych wsi i miasteczek które zostały wciągnięte administracyjnie do Krakowa w ok. XIX-XXw. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, galanteria, średniowieczne narzędzia, 600-letnie narzędzia higieniczne) mają za sobą wiekową historię oraz przeszły przez ręce niejednego krakowiana (lub przyjezdnego) z ówczesnego Krakowa. Można zobaczyć zachowane fragmenty brukowanych dróg powstałych przy użyciu średniowiecznych technologii. Krakowską codzienność dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, buty, kości do gry, wyjście z zachodu, paciorki i medaliony, a także tatarskie groty strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła ołowiu (tzw. bochenek).
A co to ma wspólnego z Wieliczka?
Bardzo dużo! Wieliczka była głównym źródłem zarobku miasta przez długie lata więc nic dziwnego, że przedstawiciele kopalni byli obecni na krakowskim rynku. Wieliczka nadała również nazwy niektórym jednostkom miar? Którym? Żeby się dowiedzieć musisz zagłębić się w podziemny świat średniowiecznego Krakowa.
Jak wygląda organizacja?
Co na Ciebie czeka?
- Dawne wodociągi,
- Skrzyżowanie szlaków drogowych,
- Osada przedlokacyjna,
- Kramy Bolesław,
- Kramy Bogate,
- Główne towary eksportowe Krakowa,
- Średniowieczny bruk Sukiennic,
- Mapa handlu dalekosiężnego,
- Rekonstrukcja XII-wiecznych warsztatów złotniczego i kowalskiego,
- Relikty spalonej osady,
- Makieta XV-wiecznego miasta,
- Cmentarzysko z XI wieku,
- Historiografia miasta Krakowa,
- Hologramy - zabudowa Rynku Głównego,
- Rekonstrukcja średniowiecznego kramu kupieckiego,
- Sale projekcyjne i sala kinowa,
- Strefa dla dzieci (sala zabaw z przedstawieniem teatralnym Legenda o dawnym Krakowie).
Nie czekaj, zejdź kilka stopni pod powierzchnię i przekonaj się sam!