Muzeum Żydowskie Galicja

ulica Dajwór 18
  • Niezwykła wystawa fotografii
  • Zobacz jak odradza się pamięć o krakowskich Żydach
  • Codziennie 11:00 - 18:00

Co zobaczysz?

Już ich tutaj nie ma

Stosunkowo niedawno, bo 100 lat temu w Krakowie kultura Żydowska kwitła, a Kazimierz był tego wspaniałym przykładem. Społeczność Żydowska zajmowała się handlem, prowadziła warsztaty i fabryki. Jedną z nich była fabryka mebli, w której budynku dzisiaj znajduje się Muzeum Galicja.

Wspaniała i rozwijająca się działaność żydowska w Krakowie została gwałtownie przerwana, bo ktoś postanowił, że nie są oni godni... życia. Po wojnie tętniace życiem ulice Kazimierz obumarły, zniszczone Synagogi stały się tragiczną pamiątką minionych czasów. I tak zakończył się pewien etap. Ale Polacy nie zapomnieli o swoich sąsiadach, przyjaciołach. Opowiadali o nich, odbudowywali synagogi, porządkowali pozostałości żydowskiego dziedzictwa. Z tej pamięci narodził się wspaniały projekt - Żydowskie Muzeum Galicja.

Śladami pamięci

W muzeum zobaczysz drogę Polaków do upamiętnienia działalności żydowkiej w Małopolsce.

  • Muzeum jest podzielone na 5 części,
  • pierwsze 4 pokazują nieobecność Żydów, dlatego na żadnym zdjęciu nie ma ludzi. Są tylko opuszczone budynki, zniszczenia i cisza,
  • w ostatniej części zaprezentowane zostały osoby, ktore przyczyniły się ratowania i reaktywowania żydowskiego dziedzictwa - tutaj to ludzie grają pierwsze skrzypce,
  • co sprawia, że zdjęcia są wyjątkowe to fakt, że są kolorowe - nie tylko pokazują smutek i melancholię opuszczonych domów i budynków, ale świadczą też o tym, że te budynki wciąż są częścią krajobrazu, a ich historia nawet po tylu latach wciąż jest aktualna.

Ciekawostki

Niesamowita współpraca

Profesor Jonathan Webber oraz fotograf Chris Schwarz przez 11 lat prowadzili badania dotyczące pozostałości po Żydowskiej działalności w małopolsce. Rozmawiali z ludźmi, którzy opowiadali o swoich relacjach z żydowskimi sąsiadami i przyjaciółmi. Schwarz dokumentował wszsytko na zdjęciach. Wieloletnia współpraca zaowocowała otwarciem poruszającej wystawy Śladami Pamięci. Współczesne Spojrzenie na Żydowską Przeszłość Polski.

Cieszyła sie taką popularnością, że kontynuowano projekt, a fotograf Jason Francisco wykonał zdjęcia dokumentujące skalę pozytywnych przemian, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Bo dziś jak nigdy wcześniej Polacy sa zdeterminowani, żeby upamiętnić Żydów mieszkających w Krakowie i małopolsce przed wojną. Odbudowują, restaurują, tworzą koncerty i festiwale - wszsytko po to, żeby nigdy nie zapomnieć o "żydowskiej" karcie w historii Polski.

Ważne Informacje

  • Możesz dojechać do Muzeum Komunikacją Miejską - przystanek: św. Wawrzyńca
  • Wymień swój wydrukowany voucher na bilet w kasie Muzeum
  • Ostatni zwiedzający są wpuszczani do galerii i na wystawy na 90 minut przed zamknięciem oddziału. Kasa, sklep, szatnia pozostają czynne do godziny zamknięcia oddziału
  • Aby otrzymać zniżkę należy okazać dokument potwierdzający wiek (studenci powinni okazać ważną legitymację studencką)
  • Bilet podlega bezkosztowej anulacji do momentu rozpoczęcia usługi (godzina podana na voucherze)
  • Muzeum posiada specjalny kącik dla dzieci oraz jest przyjazne zwierzętom

 

Faq

Czy mogę odwiedzić Muzeum w innym dniu niż data podana na voucherze?

Oczywiście, możesz wykorzystać voucher dowolnego dnia po dacie zakupu.

Czy voucher musi być wydrukowany?

Tak, jest to konieczne. Nie otrzymasz biletu do muzeum bez wydrukowanego vouchera.

Czy muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych?

Jak najbardziej. Muzeum jest w pełni przystosowane do przyjmowania gości niepełnosprawnych ruchowo oraz osób niedowidzących.