MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej

ulica Lipowa 4
 • Bilet wstępu na wystawy stałe i czasowe
 • Prace artystów z ostatnich 20 lat 
 • Jedno z najpopularniejszych krakowskich muzeów

 

 • wtorek – czwartek, sobota – niedziela: godz. 11–19
 • piątek: godz. 11–20
 • poniedziałek: nieczynne

 

Co zobaczysz?

Sztuka współczesna. Może nie jest to coś, z czym przeciętny śmiertelnik obcuje na codzień, ale okazuje się, że nie trzeba studiować na Akademii Sztuk Pięknych, żeby oglądać i kontemplować dzieła sztuki. Misją MOCAKu jest zaprezentowanie sztuki współczesnej widzowi w każdym wieku i o każdym poziomie znajomości zagadnień kultury.

Czyli reasumując - MOCAK to muzeum dla wszystkich.

Poznasz przykłady działalności atrystów polskich i zagranicznych, dowiesz się co się działo w sztuce przez ostatnie 20 lat i przede wszystkim miło spędzisz czas. Na stronie internetowej muzeum dostępna jest aplikacja mobilna, która ułatwi zwiedzanie i poruszanie się po budynku. Możesz odwiedzić księgarnię, bibliotekę wraz z czytelnią oraz kawiarnię - bardzo przyjemna opcja, nie uważasz?

Wystawy stałe:

 • kolekcja wokół budynku odnosi się do następujących zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej,
 • Live Factory 2: Warhol by Lupa - interaktywna instalacja. Tak wyglądało miejsce spotkań najsłynniejszych artystów Nowego Jorku założone przez Warhola.
 • kolekcja MOCAK-u - podzielona na działy: konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt. Oprócz tego MOCAK gości u siebie wystawy czasowe oraz interesujące, zachęcające-do-przemyśleń projekty.

O wystawach czasowych prezentowanych w MOCAKu dowiesz się bezpośrednio tutaj.

Ciekawostki

Misja i Wizja

Budynek MOCAKu zaprojektowany przez studio Claudia Nardiego Architette zawiera w sobie zaadaptowane budynki pozostałe po dawnej fabryce emalii Oscara Schindlera oraz jeden zupełnie nowy budynek wpisujący się w industrialny styl Zabłocia. Powierzchnia wystawowa to przeszło 4000 m2.

MOCAK za zadanie obrał sobie próbę zmniejszenia uprzedzeń wobez sztuki najnowszej. Projekty artystyczne tutaj opracowywane są skierowane do zróżnicowanej grupy odbiorców.

Ważne informacje

 • Możesz dojechać do Muzeum Komunikacją Miejską (przystanek Zabłocie)
 • Muzeum nie dysponuje własnym parkingiem, wolne miejsca parkingowe można znaleźć na otaczających MOCAK ulicach
 • Wymień swój wydrukowany voucher na bilet w kasie Muzeum
 • Przed rozpoczęciem zwiedzania należy skorzystać z bezpłatnej szatni. Dostępne są również szafki depozytowe do przechowywania bagażu
 • Aby otrzymać zniżkę należy okazać dokument potwierdzający wiek (studenci powinni okazać ważną legitymację studencką)
 • Bilet podlega bezkosztowej anulacji do momentu rozpoczęcia usługi (godzina podana na voucherze)

Faq

Czy Muzeum można odwiedzić innego dnia, niż data na voucherze?

Oczywiście, możesz wykorzystać voucher dowolnego dnia po dacie zakupu.

Czy voucher musi koniecznie być wydrukowany?

Tak, jest to konieczne. Bez wydrukowanego vouchera nie otrzymasz biletu do muzeum.

Czy Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych?

Muzeum już na etapie projektowania zostało w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto osoby mające problemy z poruszaniem się mogą wypożyczyć wózek inwalidzki, znajdujący się w recepcji. Więcej informacji na stronie internetowej muzeum: https://www.mocak.pl/informacje-dla-niepelnosprawnych

Jak najwygodniej dojechać do MOCAKa?

Aby dojechać do MOCAKa skorzystaj z komunickacji Miejskiej (tramwaje nr 50, 19, 20) - przystanek Zabłocie. Jeśli podróżujesz samochodem, zaparkuj go na jednej z podbliskich ulic. MOCAK nie posiada dedykowanego sobie parkingu.

W jaki dzień można za darmo odwiedzić MOCAK?

Darmowy wstęp do MOCAKu obowiązkuje w każdy wtorek. 

Jaka jest cena biletu do MOCAKa zakupionego bezpośrednio w Muzeum?

Cena biletu do MOCAKa nie różni się od ceny prezentowanej na naszej stronie internetowej, czyli jest to 14 zł (bilet normalny) i 7 zł (bilet ze zniżką).