Kopiec Kościuszki

Note

Cena 7 zł w dniach 20-22 marca (ta atrakcja bierze udział w akcji "Polska Zobacz Więcej")

al. Waszyngtona 1
 • Bilet wstępu na Kopiec Kościuszki - najpiękniejsza panorama Krakowa
 • Możliwość zwiedzania Muzeum
 • Wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe
 • codziennie 9:30 - 18:30

Co zobaczysz?

Kto chce zobaczyć cały Krakow na raz? Jest to możliwe, wystarczy wspiąć się na Kopiec Kościuszki i proszę bardzo - Kraków w całej okazałości. Nikt nie ma wątpliwości, że to jest najlepszy widok w Krakowie. Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel - to wszystko widać z góry (a legenda głosi, że przy dobrej widoczności widać Tatry).

Z jednej strony wspaniały punkt widokowy, a z drugiej metafora drogi do Polaków do wolności na przykładzie życia Tadeusza Kościuszki. Co takiego zrobił dla Polski, że zamiast wybudować mu klasyczny pomnik, Krakowianie zdecydowali się usypać taki pokaźny Kopiec na jego cześć? Wszystkiego dowiesz się zwiedzając wystawę jemu poświęconą. A dla miłośników fortyfikacji interesującym będzie fakt, że wystawy znajdują się w budynkach poaustriackiego fortu.

Składowe zwiedzania

Przeczytaj dokładnie co wchodzi w skład usług, żeby móc z niej w całości skorzystać:

 • wstęp na Kopiec, gdzie czeka na Ciebie najpiękniejszy widok na Krakow
 • wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe, takie jak: Kaplica Bł. Bronisławy i Kolumbarium, wystawa Kościuszkowska, Kopce Krakowskie,
 • Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918
 • Figury Woskowe "Polaków drogi do wolności"

Ciekawostki

Pomnik to za mało

Po śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszko nastała ogólnonarodowa dyskusja jak uczcić wielkiego bohatera, bowiem wszyscy wyszli z założenia, że zwykły pomnik to zdecydowanie za mało. Zdecydowano w końcu usypać kopiec na wzór kopców Wandy i Krakusa. Trwałość, niezniszczalność, wzniosłość i współna praca całego społecześntwa - te wartości miały przyświecać temu przedsięwzięciu.

Wkrótce sypanie kopca wzrosło do rangi obywatelsiego obowiązku - sypali wszyscy - młodzież, weterani, obywatele kraju i Polacy mieszkający poza granicami, którzy specjalnie po to przyjeżdżali do Krakowa. Nawet przyjezdni i tyruści sypali. Wszyscy sypali! I tak oto po 3 latach sypania, niezliczonych problemach finansowych i technicznych, stanął Kopiec o wysokości 34,1 m i średnicy 80 m.

I mimo wojen i kilku projeków zrównania go z ziemią stoi dumnie do dnia dzisiejszego.

Ważne informacje

 • Na Kopiec Kościuszki kursują dwie linie autobusowe: 100 i 101. Autobus nr 100 odjeżdża na Kopiec z Salwatora, zaś autobus nr 101 odjeżdża na Kopiec z przystanku Centrum Kongresowe ICE
 • Wymień swój wydrukowany voucher na bilet w kasie Muzeum
 •  Ostatni zwiedzający są wpuszczani na 30 minut przed zamknięciem oddziału
 •  Przy Kopcu znajduje sie bezpłatny parking dla samochodzów osobowych oraz stojak na rowery (w kasie możesz wypożyczyć łańcuch zabezieczający bezpłatnie)
 • Aby otrzymać zniżkę należy okazać dokument potwierdzający wiek (studenci powinni okazać ważną legitymację studencką)
 • Bilet podlega bezkosztowej anulacji do momentu rozpoczęcia usługi (godzina podana na voucherze)

Faq

Czy mogę odwiedzić Kopiec i Muzeum w innym dniu niż data podana na voucherze?

Oczywiście, możesz wykorzystać voucher dowolnego dnia po dacie zakupu.

Czy voucher musi być wydrukowany?

Tak, jest to konieczne. Nie otrzymasz biletu do muzeum bez wydrukowanego vouchera.

Jak mogę najwygodniej dojechać na Kopiec Kościuszki?

Jeśli podróżujesz komunikacją miejską, możesz dojechać na Kopiec Kościuszki jedną z linii autobusowych (100 lub 101), a jeśli podróżujesz samochodem, bez problemu zaparkujesz na bezpłatnym parkingu.

Gdzie jest zlokalizowany Kopiec Kościuszki?

Kpiec Kościuszki zlokalizowany jest w zachodzniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. Otacza go malowniczy Las Wolski, który zachęca do wycieczek rowerowych i spacerów.