Weekend w Krakowie 2022
Kompletny Przewodnik dla Każdego

09.11.2022

Weekend w Krakowie...

...to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, niezależnie od pory roku czy zasobu portfela. 

Planujesz weekendowy wyjazd, ale nie wiesz co warto zobaczyć w Krakowie?

Usiądź wygodnie i sprawdź, jakie propozycje dla Ciebie przygotowaliśmy.

Od tej chwili będziesz doskonale wiedzieć, co robić w Krakowie przy najbliższej okazji!

Weekend w Krakowie

Weekend w Krakowie - jak fajnie spędzić czas w Mieście Królów

Choć miasto Kraków jest już byłą stolicą naszego kraju, obecnie śmiało możemy nazwać je “polską stolicą turystyki”. Jego piękna zabudowa, liczne zabytki, przepiękne położenie i nieustanny zgiełk ulic oraz knajp sprawiają, że Gród Kraka jest doskonałym wyborem dla każdego. 

Weekend w Krakowie zadowoli nie tylko miłośników historii i losów Państwa Polskiego, ale także wszystkich tych, którzy szukają bajecznych widoków, niezapomnianych smaków tradycji, ciekawych wydarzeń artystycznych i niecodziennej rozrywki.

Chcesz wiedzieć co dokładnie robić w Krakowie?

Koniecznie zostań z nami!

Weekend w Krakowie

Dlaczego warto przyjechać do Krakowa?

Choć odpowiedź na to pytanie jest dla nas oczywista, chętnie przytoczymy całą gamę powodów, dla którego warto odwiedzić Kraków.

Oto najważniejsze z nich:

  • Kraków posiada największy w Polsce plac Rynku Głównego, który jest także jednym z największych w Europie.
  • Uniwersytet Jagielloński jest drugą najstarszą, europejską uczelnią wyższą.
  • Miasto obfituje w zabytkowe budynki, które zachwycają swoją architekturą i historią.
  • Zbiory muzealne Krakowa są jednymi z najobszerniejszych w Europie Środkowej.
  • Kraków jest świetnym miejscem wypadowym do takich obiektów, jak Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce czy zakopiańskie Krupówki.
  • Na terenie miasta nieustannie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale, konkursy, warsztaty czy happeningi. 
  • Nigdzie indziej nie spotka się tylu przyjaznych i otwartych ludzi (zarówno z Polski jak i zza granicy), co tutaj!

Czy to na początek wystarczy? :-)

Weekend w Krakowie

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli chcesz poznać Kraków najlepiej jak to tylko możliwe, sięgnij w pierwszej kolejności po klasyczne, książkowe przewodniki. Są one dostępne we wszystkich punktach informacji oraz w wielu lokalnych księgarniach.

Do solidnej podstawy z podobnych publikacji warto dodać wpisy z blogów podróżniczych, gdzie dostępne są wrażenia “z pierwszej ręki” oraz ciekawe wskazówki.

To właśnie tam kryją się porady, co warto zobaczyć lub w której dokładnie restauracji zamówić żurek i pierogi ruskie.

To jednak nie koniec pomysłów!

Jeśli chcesz jeszcze bardziej dociekliwie poznać Kraków zapytaj o miasto… lokalnych mieszkańców! Nikt nie zna ukrytych ścieżek, niedostępnych na co dzień miejsc i magicznych zaułków tak dobrze, jak sami krakowiacy. Z pewnością spotkasz ich w parkach, w okolicach uczelni oraz na targowiskach. 

Jak zawsze, koniec języka za przewodnika!

Na koniec polecamy po prostu wyruszyć przed siebie i iść tam, gdzie oczy poniosą. Czasami warto nieco zagubić się wśród niezidentyfikowanych ulic, aby dostrzec całkiem inną stronę Krakowa!

Co zwiedzać? Najważniejsze zabytki Krakowa.

Kraków obfituje w zabytki, jak mało które polskie miasto. Niemal cały Twój weekend w Krakowie może być wypełniony zwiedzaniem dawnych budynków i miejsc pamięci.

Oto nasza lista najważniejszych zabytków Krakowa, których nie możesz pominąć!

Weekend w Krakowie

Sukiennice

Sukiennice to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Krakowa. Zlokalizowane w samym sercu Starego Rynku zachwycają swoją bogatą architekturą i skrywanymi w środku pamiątkami.

Dawniej Sukiennice pełniły funkcję handlową i były miejscem przeznaczonym do wystawiania licznych kramów z suknem. Liczne pożary na przestrzeni wieków doprowadziły do bezpowrotnej utraty wielu oryginalnych murów Sukiennic.

Z drugiej strony to właśnie renowacje budynku nadały temu zabytkowi niepowtarzalną urodę, a liczne renesansowe zdobienia możemy podziwiać aż do dziś.

To jeszcze nie wszystko!

  • Na pierwszym piętrze Sukiennic można odnaleźć muzeum poświęcone polskiemu malarstwu historycznemu,
  • natomiast w ich podziemiach czeka muzeum, które pozwala na prawdziwą podróż w czasie! Jesteś ciekaw jak wyglądały pierwsze osady Grodu Kraka? Przepiękne instalacje i elementy wykopalisk archeologicznych przeniosą Cię właśnie tam!

Kościół Mariacki

Zakończony dwoma odmiennymi wieżami Kościół Mariacki to jeden z najważniejszych symboli miasta. Jest to jeden z najbardziej imponujących budynków sakralnych naszego kraju, prezentujący imponujący, gotycki styl budowy.

Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione malowidłami i witrażami, jednak to ołtarz Wita Stwosza przyciąga najwięcej spojrzeń turystów. Obowiązkiem każdego turysty jest również wysłuchanie hejnału mariackiego granego z wyższej wieży o każdej pełnej godzinie. Jego jedyna  w swoim rodzaju melodia skłania do refleksji i wywołuje dreszcze na plecach.

Weekend w Krakowie

Przygotuj się na więcej! Dopiero początek zwiedzania!

Wawel

Zamku Królewskiego na Wawelu nie można pomylić z niczym innym. Zlokalizowany na wzgórzu, w bliskim sąsiedztwie spokojnie płynącej Wisły, jest jednym z symboli Państwa Polskiego i świetności dawnych dynastii rządzących naszym krajem.

Jego liczne sale, komnaty oraz dziedziniec imponują bogactwem i smakiem. Jest to zasługą Franciszka Florentczyka i Bartłomieja Berrecciego - mistrzów sztuki, którzy zostali sprowadzeni z Włoch specjalnie po to, aby nadać Wawelowi większej wagi.

Weekend w Krakowie

Tymczasem Wawel to także katedra!

Stworzona już za czasów Bolesława Chrobrego i nieustannie rozbudowywana, jest harmonijnym połączeniem wielu stylów architektonicznych.

To właśnie we wnętrzu Katedry Wawelskiej zostały pochowane szczątki najważniejszych władców Polski oraz krakowskich biskupów. Liczne kaplice i mauzolea, które otaczają katedrę dodatkowo podnoszą jej wyjątkowość i znaczenie dla całego narodu.

Weekend w Krakowie

Barbakan

Doskonale zachowany Barbakan to pozostałość po dawnej fortyfikacji Krakowa. Został on zbudowany w XV wieku i przez wiele lat stanowił zaporę niemal nie do zdobycia. Mury tej budowli o 3 metrach grubości tworzą niebanalny kształt okręgu, który tworzy jedyną w swoim rodzaju wewnętrzną przestrzeń, gotową pomieścić pokaźnych rozmiarów wojsko.

Niegdyś Barbakan był bezpośrednio połączony z Bramą Floriańską, jednak szyja łącząca te dwa obiekty została niefortunnie zburzona.

Weekend w Krakowie

Collegium Maius

Wspominaliśmy już o wyjątkowości Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tymczasem Collegium Maius to pierwszy budynek tej najstarszej polskiej uczelni. Jego mury skrywają między innymi muzeum uniwersyteckie oraz przepiękny dziedziniec ozdobiony arkadowymi krużgankami. 

Ten niezwykły budynek znajduje się na zbiegu ulic Jagiellońskiej oraz Św. Anny. Na szczególną uwagę zasługują też dwie pary schodów prowadzących na ganek pierwszego piętra. Nie bez przyczyny jedne z nich nazywane są schodami profesorskimi - na górze budynku oprócz biblioteki i sal wykładowych znajdowały się także mieszkania przeznaczone dla ciała pedagogicznego uczelni.

Wizyta w Collegium Maius to wspaniałe doświadczenie dla wszystkich miłośników sentymentalnych podróży, jak i samej historii edukacji w Europie.

Weekend w Krakowie Collegium Maius

Teatr Stary

Teatr Stary to jedna z trzech, narodowych scen dramatycznych. Teatr ten to również najstarszy, nieustannie funkcjonujący budynek teatralny w Polsce. Jego początki sięgają roku 1799. Na deskach tego dziś już zabytku występowali i częściowo nadal występują najwybitniejsi polscy aktorzy, tacy jak Helena Modrzejewska, Gustaw Holoubek, Jan Nowicki czy Anna Dymna.

Najważniejszą misją instytucji, już od początku jej istnienia, było apolityczne prezentowanie najświetniejszych dzieł dramatycznych Polski i świata.

Jeśli chcesz poznać Kraków nie tylko przez pryzmat jego zabytków, sprawdź pozostałe, warte zobaczenia atrakcje.

Weekend w Krakowie

Oferty specjalne

Co zobaczyć w Krakowie?

Najbardziej malownicze atrakcje miasta:

Kraków to nie tylko szereg dawnych budowli o bogatej historii. Miasto to obfituje również w atrakcyjne, miejskie przestrzenie, które pozwalają na wiele swobody. To właśnie tam znajdziesz wiele urzekających widoków, niecodziennych wydarzeń i miejsc do niezapomnianych przechadzek. Zwróć również uwagę na niebanalne muzea, które zachwycają swoimi unikatowymi zbiorami.

Oto zestaw wyjątkowych atrakcji Krakowa.

Rynek Główny

Jeżeli nie masz pomysłów na to, co robić w Krakowie, odwiedź główny rynek miasta. To właśnie w jego obrębie znajduje się wiele z wymienionych wcześniej zabytków, jednak krakowski Rynek Główny to przede wszystkim serce miasta, skupiające w sobie wiele najlepszych restauracji, artystycznych pokazów czy punktów spotkań.

Weekend w Krakowie - Rynek Główny

Co jeszcze oferuje Rynek Główny? 

To właśnie tu możesz spotkać Lajkonika lub zasiąść na tyłach eleganckiej karety zaprzęgniętej w parę koni. Na uwagę zasługuje również dobre zachowana Wieża Ratuszowa czy słynny pomnik polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza. Spacerując po Rynku nie pomiń niewielkiego kościoła Świętego Wojciecha czy wreszcie cudownych, kolorowych elewacji licznych kamienic, które niezmiennie zachwycają wszystkich turystów. 

Przechadzanie się po tym największym, średniowiecznym rynku Europy z pewnością dostarczy Ci wielu wrażeń!

Weekend w Krakowie - Rynek Głowny

Planty

Słynne krakowskie Planty, to nic innego, jak przepiękny park, rozciągający się dookoła zabytkowego, starego miasta.

Wybujała zieleń, liczne ławeczki, tajemne zakamarki i kwieciste klomby, to wspaniała sceneria do codziennej kontemplacji, chwili relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku. Właśnie dlatego na terenie Plant można spotkać nie tylko turystów i studentów krakowa, ale także stałych mieszkańców miasta.

Weekend w Krakowie - Planty

Dzięki licznym wydarzeniom, mającym miejsce na Plantach, Twój weekend w Krakowie może stać się niepowtarzalny. Ucieknij w gąszcz drzew przed palącym słońcem, skosztuj kawy i krakowskiego obwarzanka, po czym kup paczkę ziaren i nakarm lokalne gołębie siedząc na drewnianej ławce.

Z pewnością nie zapomnisz atrakcji, jakich dostarczą Ci Planty!

Weekend w Krakowie - Obwarzanek

Kopiec Kościuszki

Lubisz oglądać duże miasta z nieco innej perspektywy? Z pewnością zatem urzeknie Cię panorama Krakowa widziana ze szczytu Kopca Kościuszki.

Czym jest Kopiec Kościuszki?

To pokaźnych rozmiarów wzniesienie, celowo usypane na cześć wybitnej postaci Tadeusza Kościuszki. Kopiec został wzniesiony w 1823 roku, po trzech latach mozolnej pracy. We wnętrzu kopca skrywana jest ziemia zabrana z miejsc bitew, w których uczestniczył Kościuszko.

Była to jedna z najlepszych i najtrwalszych form oddania hołdu naczelnikowi insurekcji. Obecnie, otoczony austryjackim fortem kopiec, stanowi jedną z wizytówek Krakowa i trwały element Wzgórza Świętej Bronisławy.

Błonia i zalew Zakrzówek

Jeśli chcesz, by Twój weekend w Krakowie był wypełniony jeszcze większą ilością zieleni, koniecznie odwiedź Błonia i Zakrzówek.

Błonia, to mająca niemal 50 hektarów połać traw, która niegdyś służyła do wypasania bydła. Obecnie krakowskie Błonia są jednym z ulubionych obszarów miasta wśród rodzin i sportowców. Ich obszerny teren rekreacyjny służy uprawianiu niemal każdego hobby, zaś dobrze rozbudowana siatka ścieżek przyciąga biegaczy, wrotkarzy i rowerzystów.

Weekend w Krakowie

Marzysz o chwili orzeźwienia?

Zabierz koc i odwiedź zalew Zakrzówek, który powstał po wypełnieniu wodą dawnej kopalni wapienia. Przepiękne klify oraz zmieniająca swe kolory tafla wody tworzą wspólnie wspaniałe miejsce do relaksu dla wszystkich krakowiaków i nie tylko. Choć kąpiele w zbiorniku są zakazane ze względu na nieco niebezpieczne warunki, to z akwenu mogą w pełni korzystać profesjonalni nurkowie.

Na dnie Zakrzówka czekają na nich takie atrakcje, jak stary autobus.

Jeśli po tak "intensywnym" wypoczynku masz ochotę na dalsze zwiedzanie miasta, sprawdź co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie!

Kazimierz

Kazimierz to wyjątkowa dzielnica Krakowa, która może pochwalić się bogatą historią. Będący na początku całkiem odrębnym miastem, z czasem przerodził się w żydowskie getto, aby obecnie stać się enklawą dla krakowskiej bohemy i ogromną atrakcją dla turystów.

Weekend w Krakowie Kazimierz

Co decyduje o wyjątkowości Kazimierza?

Krakowiacy i przyjezdni turyści kochają Kazimierz za jego:

  • zatrzymane w czasie, 
  • wąskie uliczki,
  • ciasne sklepiki z pamiątkami,
  • klimatyczne kawiarnie,
  • plac, na którym regularnie sprzedawane są antyki.

To jednak nie koniec. Kazimierz to także monumentalne synagogi i kościoły, przepiękny street art oraz coroczne festiwale, które przyciągają prawdziwe tłumy. 

Co robić na Kazimierzu?

Wyprawę po zakamarkach Kazimierza proponujemy rozpocząć od filiżanki kawy w kultowej już Alchemii.

Warto zapisać sobie takie adresy, jak Plac Wolnica, ulica Świętego Józefa oraz ulica Szeroka, które zachwycają niezwykłą zabudową.

Poszukiwania małych galerii sztuki i upominków dla bliskich najlepiej zakończyć zapiekanką kupioną na Placu Nowym. Kazimierz to także doskonała przestrzeń na towarzyskie spędzenie wieczoru. Liczne puby oraz knajpki z muzyką na żywo z pewnością nie pozwolą na szybki powrót do hotelu.

Weekend w Krakowie - kazimierz

Muzeum Schindlera

Jeśli jesteś fanem filmu Stevena Spielberga “Lista Schindlera” z pewnością zainteresuje Cię fakt, że część scen tego dzieła została nakręcona właśnie w Krakowie, a sama fabryka wyrobów blaszanych Schindlera została przekształcona na jedno z ciekawszych muzeów miasta.

Co w sobie skrywa?

Odwiedzając fabrykę Schindlera poznasz dokładnie rzeczywistość miasta z czasów okupacji oraz los krakowskich Żydów. Ekspozycja składa się również z przedmiotów używanych i wyprodukowanych przez pracowników dawnej fabryki oraz materiałów opowiadających o niezwykłym życiu Oskara Schindlera.

Weekend w Krakowie - Schindler

Doskonałym uzupełnieniem wiedzy o słynnym, oscarowym filmie będzie także zobaczenie schodów i dziedzińca u Pani Dresner, przy ulicy Józefa, które stały się jednym z planów zdjęciowych produkcji.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Jeżeli samoloty są jedną z Twoich pasji, krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego z pewnością zaspokoi Twój głód wiedzy. Powstałe w 1964 roku muzeum było inicjatywą krakowskiego Aeroklubu, któremu udało się zdobyć wiele cennych eksponatów będących dowodami bogatej historii lotnictwa.

Weekend w Krakowie - Muzeum Lotnictwa

Przepiękny sposób wyeksponowania wszystkich samolotów nieustannie cieszy oczy odwiedzających, zaś coroczne wydarzenia specjalne, takie jak na przykład czerwcowy Małopolski Piknik Lotniczy, są dodatkowym powodem, dla którego warto tam pojechać.

Pomysł na aktywny weekend w Krakowie

Jeżeli lubisz spędzać swój wolny czas aktywnie, weekend w Krakowie to również doskonały wybór!

Co można robić?

Przede wszystkim zacznij od wypożyczenia rowerów miejskich, na których dużo szybciej i sprawniej dotrzesz do wszystkich zabytków i atrakcji. Jednoczesne spalanie kalorii gwarantowane! 

Oto dodatkowe atrakcje Krakowa, które pozwolą na bycie w ruchu:

Park Wodny w Krakowie

Krakowski aquapark to nie tylko kompleks basenów sportowych, ale również szereg innych, wodnych atrakcji, które nie pozwolą na nudę. Brodzik, zjeżdżalnie, rwąca rzeka czy ścianka wspinaczkowa to tylko kilka z nich. Czas spędzony w Parku Wodnym to ciekawa odskocznia od całodziennego zwiedzania. 

Weekend w Krakowie - Aqua Park

Spływ kajakowy 

Niewiele osób wie o tym, że na terenie Krakowa można wziąć udział w niepowtarzalnych spływach kajakowych. Są one dowodem na to, że w poszukiwaniu dzikich przygód wcale nie trzeba opuszczać dużego miasta. Z perspektywy kajaka można poznać nie tylko nieznane dotąd fragmenty Wisły, ale też część dzielnicy Nowa Huta. Cudowne przygody i widoki z pewnością zrekompensują zmęczenie pleców i ramion!

Weekend w Krakowie

Wspinaczka w Krakowie

Ze względu na swoje położenie Kraków oferuje bardzo wiele miejsc doskonałych do wspinania się po skałkach. Z ich warunków będą zadowoleni zarówno ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki wspinaczkowe, jak i osoby o poziomie średniozaawansowanym. Wspinanie po podkrakowskich dolinkach nie tylko poruszy całe ciało, ale również zapewni szereg niezapomnianych pejzaży.

Weekend w Krakowie

Teraz już dobrze wiesz, co robić w Krakowie, aby zapewnić sobie aktywny weekend! 

Ile kosztuje weekend w Krakowie?

Niezależnie od tego, które atrakcje wybierzesz, weekend w Krakowie nie musi drogo kosztować! Wszystko jest kwestią własnych upodobań, indywidualnych kryteriów oraz  dobrej organizacji.

Noclegi

Kraków obfituje w hotele, apartamenty, pokoje gościnne i klimatyczne hostele. Cena ich wszystkich zależy oczywiście od panujących w środku warunków, lokalizacji oraz ewentualnego wyżywienia w pakiecie.

Weekend w Krakowie

  1. Jeśli tylko odpowiada Ci klimat i wyposażenie hostelu, możesz spędzić noc w Krakowie już za 70 złotych.
  2. Cena za nocleg w pensjonacie kształtuje się od 120 złotych.
  3. Niewielki apartament możesz wynająć nawet za 160 złotych.
  4. Pokój w bardziej luksusowym hotelu to koszt rzędu 220 złotych.

Jedzenie

Kwestia posiłków również zależy od tego, czy zadowolisz się krakowskim fast foodem (obwarzanki, zapiekanki) i prostą, polską kuchnią (żurek, pierogi) czy też koniecznie zechcesz spróbować specjałów szefa kuchni w stylu fusion

Ceny w Krakowie są zbliżone do cen w innych, polskich miastach o podobnej wielkości, jednak warto pamiętać, że ceny w restauracjach na Rynku Głównym będą z pewnością dużo wyższe niż w tych na Kazimierzu lub w innych częściach miasta. 

Średnie ceny w sprawdzonych, godnych polecenia miejscach, są następujące:

  • Zapiekanka 6 złotych
  • Żurek 8 złotych
  • Pierogi 16 złotych
  • Bigos 18 złotych
  • Kotlet schabowy z dodatkami od 20 złotych
  • Golonka od 30 złotych

Z pewnością znajdziesz coś dla siebie i pokochasz krakowskie smaki!

Weekend w Krakowie

Bilety wstępu

Krakowskie atrakcje nie należą do najdroższych, toteż z pewnością ta część wydatków nie obciąży mocno Twojego portfela, a co więcej, do wielu zabytków czy miejsc pamięci można wejść za darmo.

Tymczasem sprawdź przykładowe ceny wstępu do wybranych obiektów:

  • Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej: 10 złotych
  • Muzeum w podziemiach Rynku: 19 złotych
  • Budowle i ogrody Wawelu: 18 złotych
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego: 12 złotych
  • Wejście na Kopiec Kościuszki: 14 złotych
  • Fabryka Schindlera: 42 złote
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego: 27 złotych

Do wielu wymienionych cen przysługują zniżki dla dzieci lub za bilet grupowy.

Weekend w Krakowie

Transport

Jedną z najlepszych opcji poruszania się po Krakowie są własne nogi. Rozumiemy jednak, że weekend w Krakowie zapowiada się bardzo intensywnie, dlatego też warto wiedzieć ile kosztują nieco szybsze środki transportu:

  1. Bilet dobowy na komunikację miejską: 15 złotych
  2. Bilet trzydniowy: 36 złotych
  3. Taksówki: około 2 złote za kilometr w ciągu dnia w I strefie miasta + 7 złotych opłaty początkowej

Weekend w Krakowie wavelo

 

Teraz już dobrze wiesz, co warto zobaczyć w Krakowie oraz jak może wyglądać Twój pobyt w tym cudownym mieście.

Jesteśmy przekonani, że weekend w Krakowie zapamiętasz na długo i prędko będziesz chciał go powtórzyć!

Pozdrawiamy!

0
0 (0)
S